Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Houbová omáčka výborně chutná ke knedlíkům, bramborám i rýži. Uvařte ji podle některého z nejlepších receptů
Zdroj: Top recepty

Houby svou chutí velmi dobře doplňují celou řadu pokrmů, ať už polévek, omáček nebo zapékaných jídel. Můžeme je smažit a přidávat do karbanátků nebo pomazánek. Ze sušených hub lze připravit houbový prášek, který je oblíbeným kořením.

Používáme pouze čerstvé a zdravé houby, nejchutnější jsou mladé plodnice. Nikdy nekonzumujeme houby, které bezpečně neznáme, ani houby zapařené, rozmoklé a napadené plísní. Po nasbírání je očistíme, rozložíme na vzdušné místo a co nejdříve zpracujeme. 

Nejlepší houbové omáčky

Houby  jsou hůře stravitelné a může nám po nich být těžko, proto je nejíme naráz ve větším množství. Raději je ani nejíme před spaním, výhodnější je připravit houby k obědu. Jednu z nejoblíbenějších možností úpravy hub představují omáčky - jsou jednoduché, rychlé a hlavně moc dobré.

Jak uvařit houbovou omáčku

Lesní hřibovité houby dají omáčkám výbornou chuť. Zvlášť oblíbené jsou hříbky, ale můžeme použít i lišky, ryzce, žampiony nebo hlívu ústřičnou. Záleží na našich možnostech. Houby nejprve drobně pokrájíme a poté dusíme na menším množství tuku. Obvykle přidáme trochu kmínu, může být mletý. Houby lze místo dušení pouze vařit ve vodě, ale na tuku připravené jsou chutnější. 

Zahuštění houbové omáčky

Jakmile houby změknou, doplníme tekutinu a můžeme přidat koření (např. pepř, nové koření, bobkový list).  Máme více možností, jak omáčku zahustit. Stačí přidat mouku rozmíchanou ve vodě, případně ve smetaně. Poté omáčku alespoň 20 minut povaříme. Ke zjemnění se hodí smetana (sladká nebo zakysaná) i mléko. Omáčku můžeme dokyselit a přisladit. 
Houbovou omáčku lze podávat na různé způsoby, je velmi variabilní a záleží i na druhu použitých hub. Hodí se ke knedlíkům, bramborám i rýži. Můžeme k ní přidat plátek masa nebo vařené vejce.

 

Další tipy a triky