Jak připravit ty nejlepší vdolky. Podávat je můžeme naslano nebo nasladko se švestkovými povidly
Vdolky jsou tradiční sladké kynuté jídlo. Obvykle se podávají dozdobené povidly či marmeládou a doplněné kopečkem šlehačky, nebo s lahodnou tvarohovou náplní.
Vdolky si nepleťme s lívanci, které jsou tenčí, ani koblihami, které se marmeládou plní a jsou naopak silnější. Všechny tyto dobroty se ale smaží a jsou tradičními českými jídly. V každém kraji může být oblíben a upřednostněn speciální postup, který si rodiny předávají z generace na generaci.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Příprava těsta na vdolky
Vdolky se obvykle připravují z kynutého těsta, proto je postup následující:
- Zaděláme kvásek z teplého mléka, lžičky cukru, kvasnic a vrchovaté lžíce mouky.
- Kvásek necháme vzejít a mezitím si už připravujeme ostatní suroviny na těsto. Do mísy dáme mouku, vodu nebo mléko, cukr, špetku soli a máslo nebo sádlo.
- V některých receptech nalezneme také vajíčka, žloutky, rum, citronovou kůru či vanilkový cukr.
- Spolu s kváskem vše dobře propracujeme v nelepivé těsto, které přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě nakynout.
Smažení vdolků
Po vykynutí těsto rozválíme na tloušťku přibližně 2 cm a vykrajujeme kolečka, která necháme ještě asi 10 minut kynout. Poté doprostřed koleček uděláme důlek a pomalu je smažíme v oleji z obou stran dozlatova. Usmažené vdolky dáváme na ubrousky, aby se z nich odsál přebytečný tuk.
Dochucení vdolků
Vdolky podáváme a dochucujeme naslano nebo nasladko. Naslano se sypou sýrem a uzeninou, dochutí zakysanou smetanou a bylinkami. Lze je použít jako přílohu k omáčce, masu či polévce. Častěji je podáváme jako sladkou dobrotu, v tom případě je můžeme doplnit různými způsoby:
-
marmeládou
-
jablečným rozvarem
-
šlehačkou
-
zakysanou smetanou
-
strouhaným tvrdým tvarohem
A jak připravit vynikající lívance, najdete v našem dalším článku.
Komentáře