Naučit se vařit alespoň důležité základy dokáže každý. Zkuste to podle nás
Naučit se vařit není žádná věda. Podle receptu zvládne většinu úkonů i málo zkušený člověk, dokonce i dítě. Základy vaření jsou už mnoho let na základních školách součástí předmětu Pracovní činnosti. Postarat se o rodinné jídlo nebo malé pohoštění by mělo k základním dovednostem patřit.
Ke kuchařskému umění se propracuje rychleji ten, kdo rád jí a umí si jídlo vychutnat. Takový člověk se brzy zajímá o to, jak se konkrétní chutný pokrm připraví a má touhu totéž dokázat i sám. V dnešní době má cestu snadnější díky technickým vymoženostem jako internet, množství chytrých přístrojů apod. Ale vařit může i ten, kdo má jen minimálně vybavenou domácnost.

Pro začátečníky
Podle receptů pro začátečníky by měl uvařit každý, kdo dosud v kuchyni moc času netrávil. Postupy těchto receptů jsou popsány srozumitelně a podrobně, krok za krokem a ingredience přesně, aby ani… Podívejte se na všechny pro začátečníky.
Jak se naučit vařit
Máme pro vás několik tipů, kterých se můžete držet.
- Učte se od zkušených sledováním jejich práce nebo přímo pomocí zkušenému kuchaři. Děti rády pomáhají maminkám nebo babičkám nebo je sledují při vaření. I tím se učí, poznávají suroviny, zacházení s nimi. I jako dospělí můžete někomu zkušenému alespoň někdy u vaření asistovat. Pomůže i sledování televizních nebo internetových pořadů o vaření. Také různé kuchařské kurzy slouží k výuce. Mohou vám také pomoci Rady našich babiček.
- Postupujte od jednoduchých věcí k složitějším. Nechtějte hned upéct dort nebo uvařit svíčkovou. Pomazánky nebo dobře udělaná vajíčka, na kterých si pochutnáte, vás povzbudí k dalšímu vaření. Postupujte ke složitějším pokrmům podle toho, nač vaše síly stačí, ale důvěřujte si.
- Plánujte. Mít plán, nakoupené a předem připravené suroviny, vám pomůže k úspěchu. Při nákupu se nebojte zboží nenápadně očichat, příjemná vůně signalizuje čerstvost a kvalitu. Platí to zvláště u masa, zeleniny a ovoce. Neprodyšně balené zboží raději nekupujte nebo pečlivě sledujte vzhled a datum spotřeby, hlavně u masa. Kvalita surovin je základem chutného vaření.
- Nespěchejte. Každá práce potřebuje přemýšlení a čas, aby výsledek byl co nejlepší. Vařené nebo dušené suroviny potřebují čas na změknutí, moučník musí mít správnou konzistenci. V chaosu málokdy vzniká kvalita.
- Ochutnávejte a dochucujte. Základem chuti při vaření je sůl. Postupujte opatrně, snadněji se jídlo dosolí než napravuje přesolené. Totéž platí pro koření a dochucovadla. Méně bývá více a mnoho různých chutí jídlu spíš škodí (výjimkou jsou některá rafinovaně a složitě kořeněná asijská jídla). V přechuceném jídle se zbytečně ztratí základní chuť surovin. Například ryba by pořád měla chutnat jako ryba.
- Chtějte se naučit vařit dobře. Nic neodbývejte. Poctivá práce se vyplatí ve všem, i při vaření. Pokud se vám něco povede, klidně se pochvalte. Také vařte pro toho, kdo to ocení. Důvěra v sebe a pochvala strávníka/strávníků je ten nejlepší motor k dalšímu úspěchu.
- Staré české přísloví říká: "S chutí do toho, půl je hotovo". Tak S CHUTÍ do toho!
Pro úplné začátečníky máme natočený videorecept na krémová míchaná vajíčka, která mohou připravit k snídani nebo večeři.
Komentáře