Desatero rad, jak upéct jidáše. Proč se pečou a jaký mají tvar
Jidáše, tradiční sladké pečivo, podáváme na Zelený čtvrtek. Chutí připomínají mazanec nebo vánočku a na povrchu jsou potřené medem. Následující desatero nám odpoví na deset nejčastějších dotazů ohledně jejich pečení.
Proč se jidáše pečou
Jidáše se podle lidových zvyků pečou před Zeleným čtvrtkem na připomínku událostí, které předcházely ukřižování Ježíše. Mají většinou tvar stočeného provazu, který symbolizuje smutný konec zrádného Ježíšova učedníka.
Kdo to byl Jidáš a co provedl
Jidáš byl jeden z dvanácti učedníků Ježíše Krista. Ježíše zradil a postaral se o jeho zatčení - upozornil na něj jeho pronásledovatele polibkem. Poté co byl Ježíš zatčen a Jidáš si uvědomil, co způsobil, v zoufalství se na provaze oběsil.
Jaký mají jidáše tvar
Jidáše mají obvykle tvar stočeného provazu. Kromě různých pletenců a pletýnek z těsta tvoříme i jiné tvary. Nejčastěji to jsou symboly zvířat - holubiček, ptáčků, kuřátek, housenek, šneků. Můžeme zkusit miminka, uzlíky nebo copánky.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Z jakého těsta jidáše pečeme
Připravujeme je z kynutého sladkého těsta, které je podobné těstu na mazance nebo na vánočky. Je tučnější a po upečení velmi chutné. Nejprve si připravíme kvásek z droždí, vlažného mléka, mouky a lžičky cukru.
Jak vypracovat těsto na jidáše
Na vypracování těsta si dáme opravdu záležet a věnujeme mu dostatek času. Práci nám usnadní domácí robot nebo domácí pekárna (program Těsto). Do těsta na jidáše můžeme přidávat rozinky, pečivo pak bude ještě chutnější.
Jak jidáše připravit před pečením
Vytvarované jidáše narovnáme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem a necháme na plechu krátce dokynout. Před pečením tvary potřeme vajíčkem, které jsme rozšlehali s trochou vody. Někdy se jidáše sypou drobenkou.
Jak dlouho se jidáše pečou
Po krátkém dokynutí plech s vytvarovanými kousky těsta vložíme do předehřáté trouby na 180 - 190 °C. Pečeme je přibližně po dobu 30 minut. Čas přizpůsobíme podle vlastní trouby. Jidáše upečeme do zlatova.
Čím jidáše potřít
Co nejdříve po upečení hotové jidáše potíráme medem, který jsme ohřáli s kouskem másla. Potom pečivo necháme vychladnout na mřížce. Jidáše zůstanou i po vychladnutí na povrchu mírně lepkavé, právě tím jsou typické a chuť je lahodná.
Kdy se jidáše jí
Podle tradice v některých krajích měl každý sníst jidáše na Zelený čtvrtek. Údajně ten, kdo tehdy jidáše namazaného medem sní, bude v následujícím roce chráněn před různými neduhy, před uštknutím od jedovatého hada, nebo bolestmi v krku.
Jak se jidáše jí
Jíme je obvykle "jen tak" - bez další úpravy. Výbornou chuť mají také jidáše rozkrojené a namazané - obvykle máslem a marmeládou nebo medem. Krásně vytvarované jidáše se používají i jako ozdoba svátečního stolu během Velikonoc.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Sladké velikonoční pečení. Drobné cukroví s jarním motivem k Velikonocům rozhodně patří
Co je třeba vědět při pečení beránka? Toto je deset odpovědí na nejčastější otázky
7 nejoblíbenějších domácích mazanců. Jak upéct mazanec hrníčkový, z kynutého těsta, tvarohový, špaldový nebo kváskový
Komentáře