Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 tipů na velikonoční jidáše. Jak nejlépe upéct oblíbené pečivo. Vsaďte na tyto recepty
Zdroj: Top recepty

Podle tradice se podávají jidáše na Zelený čtvrtek a údajně chrání zdraví v následujícím roce. Toto sladké pečivo se připravuje z kynutého těsta a tvaruje se nejčastěji do tvaru stočeného provazu. Po upečení se pečivo potírá medem.

Různé tvary z kynutého těsta

Z těsta na jidáše tvarujeme různé pletence, pletýnky a "provazy", které symbolizují smrt Jidáše - když totiž polibkem zradil Ježíše a způsobil jeho zatčení, na provaze se oběsil. Ze sladkého těsta můžeme tvarovat i jiné tvary. Oblíbené jsou symboly zvířat, třeba holubiček. Jsou pak pěknou ozdobou velikonočního stolování.
 
  1. Velikonoční jidáše
  2. Jidáše, jidášky…
  3. Luxusní velikonoční jidáše
  4. Medové jidáše
  5. Medové velikonoční jidáše
  6. Zajíčkové jidáše
  7. Velikonoční celozrnné jidáše

1. místo

Na jidáše potřebujeme podobné těsto jako na mazanec nebo vánočku. Je tučnější a po upečení velmi chutné. Nejprve necháme vzejít kvásek z droždí, vlažného mléka, mouky a lžičky cukru. Díky zvlášť připravenému kvásku bude tučné těsto lépe a rychleji kynout.

2. místo

Do mísy mezitím připravíme další potřebné suroviny - měly by mít pokojovou teplotu, aby kynutí co nejlépe probíhalo. Nachystáme si mouku, mléko (případně i smetanu), cukr (i vanilkový) a špetku soli. Potřebovat budeme vlahé máslo nebo jiný tuk, který dobře utřeme společně se žloutky

3. místo

Po vzejití kvásek přidáme do mísy s ostatními surovinami a dobře vypracujeme jemné a hladké těsto. Dáme si na něm záležet. Kdo má, může použít robot, ušetří si tím práci. Na hnětení lze využít i domácí pekárnu.

4. místo

Vypracované těsto necháme vykynout. Při kynutí těsto pokryjeme utěrkou nebo fólií. Když těsto potřeme tukem, předejdeme jeho přichytávání se k utěrce. Na teplém místě kynutí půjde rychle. 

5. místo

Vykuté těsto vytvarujeme do požadovaných tvarů. Můžeme zapojit svou fantazii a pustit se do různých variant (zvířátek, housenek, šneků, miminek, holubiček) nebo se držet tradičních pletenců, uzlíků a copánků. Vytvarované těsto ještě necháme krátce dokynout. Během pečení jidáše naskočí ještě více. 

6. místo

Vytvarované těsto rovnáme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem, a potíráme vajíčkem rozšlehaným s trochou vody. Po krátkém dokynutí plech vložíme do předehřáté trouby a upečeme do zlatova.

7. místo

Jidáše potíráme co nejdříve po upečení medem, který jsme ohřáli společně s kouskem másla. Hotové pečivo necháme vychladnout na mřížce. Jidáše zůstanou i po vychladnutí na povrchu mírně lepkavé

Do těsta na jidáše můžeme přidávat rozinky, pečivo pak bude ještě chutnější. Před pečením lze tvary sypat drobenkou. Hotové jidáše jíme jen tak - bez další úpravy. Výborné jsou i rozkrojené a namazané -  obvykle máslem a marmeládou či medem. Podáváme je především  jako chutnou snídani.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky