7 tipů na velikonoční jidáše. Jak nejlépe upéct oblíbené pečivo. Vsaďte na tyto recepty
Podle tradice se podávají jidáše na Zelený čtvrtek a údajně chrání zdraví v následujícím roce. Toto sladké pečivo se připravuje z kynutého těsta a tvaruje se nejčastěji do tvaru stočeného provazu. Po upečení se pečivo potírá medem.
Různé tvary z kynutého těsta
Z těsta na jidáše tvarujeme různé pletence, pletýnky a "provazy", které symbolizují smrt Jidáše - když totiž polibkem zradil Ježíše a způsobil jeho zatčení, na provaze se oběsil. Ze sladkého těsta můžeme tvarovat i jiné tvary. Oblíbené jsou symboly zvířat, třeba holubiček. Jsou pak pěknou ozdobou velikonočního stolování.
- Velikonoční jidáše
- Jidáše, jidášky…
- Luxusní velikonoční jidáše
- Medové jidáše
- Medové velikonoční jidáše
- Zajíčkové jidáše
- Velikonoční celozrnné jidáše
Na jidáše potřebujeme podobné těsto jako na mazanec nebo vánočku. Je tučnější a po upečení velmi chutné. Nejprve necháme vzejít kvásek z droždí, vlažného mléka, mouky a lžičky cukru. Díky zvlášť připravenému kvásku bude tučné těsto lépe a rychleji kynout.
Do mísy mezitím připravíme další potřebné suroviny - měly by mít pokojovou teplotu, aby kynutí co nejlépe probíhalo. Nachystáme si mouku, mléko (případně i smetanu), cukr (i vanilkový) a špetku soli. Potřebovat budeme vlahé máslo nebo jiný tuk, který dobře utřeme společně se žloutky.
Po vzejití kvásek přidáme do mísy s ostatními surovinami a dobře vypracujeme jemné a hladké těsto. Dáme si na něm záležet. Kdo má, může použít robot, ušetří si tím práci. Na hnětení lze využít i domácí pekárnu.
Vypracované těsto necháme vykynout. Při kynutí těsto pokryjeme utěrkou nebo fólií. Když těsto potřeme tukem, předejdeme jeho přichytávání se k utěrce. Na teplém místě kynutí půjde rychle.
Vykuté těsto vytvarujeme do požadovaných tvarů. Můžeme zapojit svou fantazii a pustit se do různých variant (zvířátek, housenek, šneků, miminek, holubiček) nebo se držet tradičních pletenců, uzlíků a copánků. Vytvarované těsto ještě necháme krátce dokynout. Během pečení jidáše naskočí ještě více.
Vytvarované těsto rovnáme na plech, který jsme vyložili pečícím papírem, a potíráme vajíčkem rozšlehaným s trochou vody. Po krátkém dokynutí plech vložíme do předehřáté trouby a upečeme do zlatova.
Jidáše potíráme co nejdříve po upečení medem, který jsme ohřáli společně s kouskem másla. Hotové pečivo necháme vychladnout na mřížce. Jidáše zůstanou i po vychladnutí na povrchu mírně lepkavé.
Do těsta na jidáše můžeme přidávat rozinky, pečivo pak bude ještě chutnější. Před pečením lze tvary sypat drobenkou. Hotové jidáše jíme jen tak - bez další úpravy. Výborné jsou i rozkrojené a namazané - obvykle máslem a marmeládou či medem. Podáváme je především jako chutnou snídani.
Komentáře