Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Příprava beránka neodmyslitelně patří ke každoročnímu velikonočnímu pečení. Beránek je totiž nejen pochoutkou, ale i symbolem a tradicí. Nejčastěji ho pečeme z piškotového či třeného těsta, ale oblíbené je i to tvarohové.

Velikonoční beránek symbolizuje jaro a nový život a jeho pečení na Bílou sobotu patří ke každoroční tradici. Oblíbený recept na beránka si rodina předává z generace na generaci - a že jich je opravdu spousta. Beránka pečeme ve formě, a proto obzvlášť pro začínající kuchtíky může být správné propečení obtížné poznat. 

Jak se pozná upečený beránek

Doba pečení beránka závisí na typu těsta i velikosti formy. Obvykle pečeme na 170–180 °C 40–60 minut. Beránka během pečení kontrolujeme, zda se nepřipaluje. A jak poznat správné propečení? 

  1. Podle barvy:  Barva beránka by měla být zlatavá až mírně hnědá, avšak ne připálená. 
  2. Testem špejlí: Dřevěnou špejli zapíchneme do nejvyššího místa beránka. Pokud po vytažení neulpívá na špejli těsto, beránek je hotový. 
  3. Oddělování od formy: Často se začne těsto oddělovat od okrajů formy, což je ten správný čas beránka vyndat z trouby. 
  4. Vůně: Tato metoda není nejspolehlivější, nicméně je dobrým vodítkem. Jakmile se začne po domě linout neodolatelná sladká vůně, je načase beránka ihned zkontrolovat. 

Tip1: Pokud se vám beránek připaluje, ale uvnitř stále není propečený, lehce snižte teplotu a zakryjte ho alobalem

Tip2: Beránka vyklopte z formy až po vychladnutí. 

Tip3: Správně upečeného beránka stačí pocukrovat a poté už jen ochutnávat, případně ho můžete ozdobit sněhem či čokoládou. 

Náš oblíbený recept na šlehačkového beránka můžete zhlédnout v podrobném videonávodu, který vás přípravou provede krok za krokem. Těsto je krásně vláčné a lahodné. 

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli