Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Cherry rajčata jsou v posledních letech velmi oblíbená nejen kvůli své velikosti a chuti, ale i pro své poměrně snadné pěstování. Pěstovat je lze nejen v záhonech, ale i ve skleníku nebo na balkónech. Jsou vhodná tedy i pro lidi žijící v bytech, kteří nemají možnost mít vlastní zahrádku.

V tyto krásné letní prázdninové dny nám na zahradách roste a dorůstá mnoho zeleniny. Jedním z hojně zastoupených druhů jsou rajčata a mnozí z nás milují hlavně drobná cherry rajčata. Tyto malé poklady, plné sladkých chutí a šťavnatosti, jsou často vyhledávané, a to hlavně dětmi. Pojďme si říct pár rad a tipů pro dobrou úrodu.

Kam s rajčetem

Pro skvělý růst sazenic a dobrou úrodu našich cherry rajčátek je nutné vybrat to nejvhodnější stanoviště. Mělo by být slunné, chráněné proti studenému větru, a s teplou i dobře vyživenou půdou. Výživu půdy provedeme nejlépe kompostem, doplnit ji můžeme slepičím nebo kravským trusem. Kompost použijeme nejlépe vlastní, o kterém víme, z čeho se skládá.

Zalévat či nezalévat

Samozřejmě zalévat, ale má to svá pravidla. Rajčátka mají ráda pravidelnou zálivku. Zaléváme je ke kořenu a dáváme pozor, abychom nezalili listy na rostlině. Listy jsou totiž náchylnější k napadení plísní. Zbytečně však nepřeléváme, aby nám plody nezačaly praskat.

Hnojivo je kamarád

Pokud v půdě chybí živiny, doplníme je zálivkou, ve které jsou rozpuštěná komplexní hnojiva a minerály. Použijeme hnojiva tekutá nebo rozpustná. Budou lépe absorbována do půdy a tím snadněji dopravena ke kořenům rostliny. Vždy si při výběru hnojiv přečteme, co vše obsahují, a zda jsou vhodná právě pro rajčata.

Kdy zaštípnout a kdy ne

Pokud zvolíme cherry rajčátka keříčková, nikdy rostlinu nezaštipujeme ani nestříháme, jen odstraníme spodní listy kvůli možným škůdcům. U těchto rajčátek nepotřebujeme ani oporu a proto jsou ideální pro pěstování na balkónech.

Avšak u tyčkových rajčátek je už vše jinak:

  • Pravidelně vyštipujeme jejich boční výhonky.
  • Nejpozději v půli září zaštípneme vrchol rostliny kvůli dozrání plodů.
  • Nutná je opora pomocí tyče, vhodná je např. spirálová tyč pro rajčata.

Plody rajčat sklízíme po celou sezónu až do prvních mrazíků. Nedozrálé plody před ochlazením včas sklidíme, položíme na parapet a necháme pěkně dozrát.

Vady na plodech a rostlinách

Dnes jsou díky šlechtění rostliny odolné vůči různým chorobám, ale přesto se může stát, že se na rostlině objeví třeba plíseň. Zde musíme přistoupit k manuálnímu odstranění napadených listů a případně postřiku proti plísním. Je už na pěstiteli, zda použije postřik chemický nebo biologický.

Na plodech se může objevit hnědá skvrnka, která nám signalizuje nedostatek vápníku v půdě. I zde je řešení jednoduché. Pořídíme si tekutý vápník a se zálivkou ho vpravíme do půdy.

Při dodržení těchto základní rad se vám rostlina odvděčí krásnou a hojnou úrodou cherry rajčátek. Pak už je na vás, jak s úrodou naložíte. Pro inspiraci jsme vám přidali jeden rychlý recept na dobrotu, ke které rajčátka určitě využijete.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky