Jak se starat o užitkovou zahradu v červnu. Zaléváme, odplevelujeme a sklízíme ovoce
Červen je první letní měsíc, počasí je příjemně teplé a zelenina, pokud má dostatek vláhy, velmi rychle roste. Stejně tak rychle rostou plevely. V červnu sklízíme a zpracováváme oblíbené zahradní ovoce, především jahody a třešně.
Deštivé počasí nám sice šetří práci se zaléváním, ale někdy je vláhy až příliš. Naopak výhodou je, že se vysázené rostliny krásně ujímají a po zakořenění rychle rostou. Zemina je tvárná a s vlhkou půdou se zatím dobře pracuje.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak se starat o zahradu v červnu
V červnu hlavně odplevelujeme záhony, staráme se o plodovou zeleninu a sklízíme první ovoce.
- Výsevy a výsadby už máme z velké části hotové, občas jen něco doplníme na uvolněný záhon.
- Kypření půdy a okopávání provádíme zejména po dešti, dokud je půda vlhká. Po kypření už nezaléváme, raději necháme podkopnutý plevel zaschnout. Některým záhonům prospěje mulčování, jiné přihnojujeme (hnojivé zálivky, zahradní kompost, NPK, Cererit).
- Husté výsevy kořenové zeleniny protrháme, aby zelenina měla prostor k narůstání. Protrhanou zeleninu zužitkujeme v kuchyni, můžeme ji přidávat třeba do zeleninových vývarů nebo po rozmixování do zeleninových karbanátků.
- Včas dáváme opory k hrachu a fazolím, vyvazujeme a zaštipujeme rajčata a poskytneme oporu okurkám.
- Zaléváme zeleninu ve sklenících i fóliovnících, a pokud není deštivé počasí, tak i na venkovních záhonech. Náročná je hlavně plodová a košťálová zelenina i celer. K zálivce používáme odstátou vodu, nejlépe dešťovou.
- Plevel po deštích rychle narůstá, proto ho včas likvidujeme, dokud je malý. Nenecháme ho kvést a rozsemeňovat.
- Některá zelenina je náchylná na houbové choroby (zvlášť plodová např. rajčata a okurky), proto provádíme preventivní opatření. Záhony s rajčaty udržujeme vzdušné, rostliny zaléváme ke kořenům a nepoléváme jim listy. Oblíbené jsou také některé zálivky s pozitivními účinky na rostliny.
- Dbáme také na ochranu rostlin před škůdci (např. mšice, mandelinka bramborová, slimáci).
- Odstraňujeme vybíhající květenství česneku a zalamujeme dovnitř listy květáků, abychom předešli žloutnutí růžic.
- Vysévat ještě můžeme červenou řepu, karotku, keříčkové fazole, některé košťáloviny, různé druhy mangoldu a letní salát. Výsevy přikrýváme bílou netkanou textilií, aby klíčení lépe probíhalo.
- Výsadbu sazenic provádíme během deštivých dnů a vysázené rostliny pravidelně zaléváme až do ujmutí. Vysazovat můžeme např. sazenice košťálovin, salátu a pórku (pórek vysazujeme do brázdiček).
- Skleníky a fóliovníky pravidelně větráme, odplevelujeme, udržujeme vzdušné a zaléváme. Napadené a nemocné rostliny likvidujeme buď celé nebo je ošetříme či odstraníme jejich nemocné části.
Komentáře