Jak se starat o užitkovou zahradu v březnu. Připravujeme ji na novou sezónu
Březen je prvním jarním měsícem a v přírodě již vidíme zřetelné projevy jara. Svěží jarní květiny, napučené stromy a keře, to vše ukazuje na začínající novou sezónu. Zahrádkáři se už nedočkavě těší, jak celou zahradu uklidí a připraví, nasejí semínka a nasází rostliny.
Když počasí dovolí a zemina oschne, již není proč čekat a můžeme se pustit do práce. Celou zahradu zkontrolujeme a co je třeba opravíme, především různé úvazky a upevnění dřevin. Zkontrolujeme také skleníky, fóliovníky a jiné zahradní konstrukce a stavby, které mohl poškodit sníh, vítr nebo mrazivé počasí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit zahradu na novou sezónu
Pustíme se do jarního úklidu zahrady a vše nám jistě půjde rychle od ruky.
- Posbíráme a shrabeme zahradní odpady. Drobné části dáme na kompost, větší kusy (např. větve, klacíky a roští) na hromadu, která poslouží jako úkryt pro drobné živočichy. Dřevěný odpad lze také naštěpkovat a používat k mulčování.
- Pokud jsme něco na podzim nestihli dorýt, co nejdříve to dokončíme.
- Dobře vyzrálý kompost rozvezeme na místa, která to budou nejvíce potřebovat. Přihnojíme keře drobného ovoce a záhony, na kterých plánujeme pěstovat plodovou a košťálovou zeleninu nebo celer. Pohnojit potřebuje také rebarbora.
- Na zahradě rozhodíme Cererit nebo NPK - prospěje záhonům se zeleninou i dřevinám. Ideální je rozhození před deštěm nebo na poslední sníh.
- Na podzim zryté záhony upravíme, na pomoc si vezmeme motyčku a hrábě. Rozměříme záhony a připravíme cestičky. Záhony nachystáme na nové výsevy a výsadby.
- Začneme s výsevy zeleniny podle připraveného osevního plánu. Jednotlivé druhy vhodným způsobem kombinujeme. Přikrývka netkanou textilií poskytne rostlinám lepší teplotní pohodu.
- Provedeme řez ovocných dřevin, především rybízů a angreštů, poté jádrovin. Koruny by měly být vzdušné a prosluněné. Rány po řezu na stromech ošetříme štěpařským voskem nebo latexem či jinými vhodnými přípravky.
- I když je oblíbeným obdobím pro výsadby hlavně podzim, tak i na jaře můžeme vysazovat mladé stromky a keře, užitkové i okrasné. Poškozené a odumřelé části kořenů před výsadbou odstraníme a kořeny důkladně zalijeme ještě před zahrnutím. Vysazovat můžeme maliny, ostružiny, rybízy, angrešty, josty, vinnou révu, borůvky a další oblíbené drobné ovoce.
- Časné jaro je ideální příležitostí pro výsadbu jahodníků, jarní výsadby se krásně ujímají a hned první sezónu přináší plody. Vyzkoušet můžete frigo sazenice, které mají mohutný kořenový systém a vysokou životaschopnost.
- Zajímavou možností pro pěstování zeleniny jsou vyvýšené záhony. Zemina v nich je velmi výživná a záhony přináší bohatou úrodu i z menší plochy.
Komentáře