Jak se starat o zeleninovou zahradu v únoru. Připravujeme se již na novou sezónu
Únorová zahrada na nás sice ještě neklade velké nároky, ale pomalu se již začínáme chystat na novou sezónu. Naplánujeme si, co budeme letos pěstovat a na kterých záhonech. Připravíme si osevní plán a obstaráme si semínka zeleniny a květin.
Únorová zahrada může ještě být zasněžená, ale jakmile se trochu oteplí, vidíme známky toho, že se pod zemí probouzí život. Možná objevíme první rozkvetlé sněženky a další jarní květy. Naše zahradní činnosti závisí především na počasí, které v únoru často bývá proměnlivé. Slunečné dny se střídají s těmi šedivými a chladnými. Stejně tak mrazivé počasí často vystřídá obleva.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak se starat o zahradu v únoru
Pěkné dny využijeme k procházkám, zahradu zatím hlavně kontrolujeme. Pokud jsme ale nedočkaví a počasí dovolí, tak ani v únoru nemusíme zahálet. Alespoň budeme včas připraveni na nadcházející sezónu.
- V únoru pokračujeme se sklizní mrazuvzdorné zeleniny. Sklízíme např. růžičkovou kapustu a kadeřávek nebo občas utrhneme petrželovou nať. Když není zmrzlá půda můžeme sklízet pór a topinambury.
- Kompost nám dává příležitost procvičit si svaly a při práci se zahřát. Můžeme přehazovat loňský kompost.
- Uskladněná loňská úroda potřebuje alespoň občas zkontrolovat. Všechny nemocné a kazící se kusy likvidujeme. Protože se blíží jaro, je potřeba na zásoby nezapomínat a pravidelně jimi doplňovat jídelníček, ať vše včas spotřebujeme.
- Během pěkných a slunečných dnů skladové prostory větráme.
- Pokud je pěkné počasí, lze už v únoru začít s přípravou záhonů na první výsevy. Můžeme je doplnit kompostem, zeminu upravíme a uhrabeme, kořínky plevelů odstraníme. Případné výsevy kořenové zeleniny zakryjeme netkanou textilií, která půdu pomůže prohřát.
- Teplé pařeniště připravujeme již nyní, bude se nám hodit na předpěstování sadby a k rychlení zeleniny. Pod vrstvu zeminy umístíme vyšší vrstvu chlévského hnoje. Nejdříve budeme vysévat ředkvičky, salát, košťáloviny, případně i trochu karotky.
- Zeminu ve fóliovnících a sklenících doplníme živinami (kompost, Cererit, NPK), a důkladně zryjeme. Když na ni dáme vrstvu netkané textilie nebo fólie, prohřeje se před plánovaným výsevem nebo výsadbou. Vhodné je i zavlažení.
- Za oknem si můžeme předpěstovat sadbu zeleniny, nicméně časné sadby ještě trpí nedostatkem světla a rostliny se vytahují, proto pokud nemáme k jejich růstu vhodné podmínky, může být pro nás výhodnější první sazenice koupit u zahradníků.
- Některé druhy zeleniny ale můžeme předpěstovat poměrně snadno a s úspěchem - vyséváme např. papriky i oblíbené a dekorativní chilli papričky.
- Substráty k pěstování si buď koupíme nebo sami připravíme z kompostu, zahradní zeminy a písku. Výsevní substrát nemá obsahovat příliš živin. Lze přidat např. rašelinu. Můžete se podívat, jak výsevní substrát dezinfikovat.
- Přibližně 6 týdnů před plánovanou výsadbou již začneme s přípravou sadbových brambor. Rozložíme je do bedýnek natočené tak, aby co nejvíce oček směřovalo vzhůru. Bedýnky dáme na světlé místo, teplota by se měla pohybovat mezi 10–15 °C.
Komentáře