Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Fazolové lusky ve sladkokyselém nálevu jsou výborným základem omáček. Postup zavařování není složitý
Zdroj: Unsplash

Během léta postupně narůstají fazolové lusky, které si snadno uchováme na zimu. Nejsnazší je mražení, ale ani zavařování není složité. Poradíme jednoduchý postup.

Natrhané fazole omyjeme a odstraníme z nich oba konečky lusků, protože v jídle by byly tuhé. Pokud jsou již lusky vyzrálejší, musíme odstranit i jejich postranní vlákna. Poté je na prkýnku nakrájíme nadrobno (případně na jinou požadovanou velikost). Takto připravené lusky snadno zmrazíme v mikrotenových sáčcích. Krátké předvaření (blanšírování) je vhodné, pokud plánujeme delší skladování.

Jak zavařit fazole

Nakrájené lusky jsou výborné i k zavaření. Zalijeme je vroucí vodou a krátce povaříme (alespoň 5 minut). Scedíme a naskládáme do sklenic, k jejich plnění použijeme nálevku, abychom se zbytečně nedotýkali okrajů sklenic. Fazole zalijeme nálevem - opět pomocí nálevky. Sklenice dobře uzavřeme a sterilujeme. K uzavírání použijeme kvalitní nepoškozená víčka -práce je pohodlnější s víčky šroubovacími než s víčky Omnia.                                                                                                                                                                                                       

Jak připravit nálev

Do většího hrnce dáme vařit vodu, může nám pomoci rychlovarná konvice. Na 1 litr nálevu potřebujeme čtyři díly vody a 1 díl octa - tzn. např. 8 dcl vody a 2 dcl octa (nebo násobek uvedeného množství). Na 1 litr nálevu přidáme 1 lžíci soli a trochu cukru. Krátce vše společně povaříme a použijeme k zalévání nakrájených a předvařených fazolových lusků. Ve stejném nálevu můžeme s úspěchem zavářet i další zeleninu např. kapie (bez předváření) nebo předvařenou červenou řepu.
Zavařené fazole ve sladkokyselém nálevu se uplatní především jako chutný základ fazolových omáček, které podáváme s bramborami nebo s domácím knedlíkem a přidáme k nim ještě uvařené vajíčko. Omáčku již není potřeba dokyselovat, díky sterilaci v nálevu je kyselá dost.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky