Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata a papriky nás zásobují přes léto spoustou chutných plodů. Péče o tuto zeleninu není až tak náročná, jak by se začátečníkům mohlo zdát. Aby rostliny přinášely spousta kvalitních a chutných plodů, potřebují dostatek vláhy. Ta však svědčí i plevelům, které pak pracně likvidujeme. Jak si práci usnadnit?

Plodová zelenina má mezi zahrádkáři mnoho příznivců. Aby se rostlinám dobře dařilo, musíme jim vytvořit vhodné podmínky. Potřebují dostatek živin, prostoru k růstu a také vláhu. To však přináší i jednu potíž - v jejich okolí se stejně tak dobře daří plevelům, které musíme včas likvidovat. Plevely jinak obírají zeleninu o prostor a živiny, husté porosty navíc zvyšují riziko šíření houbových chorob u rajčat.

Jak si usnadnit péči o rajčata a papriky

Oblíbené je mulčování kolem plodové zeleniny, pěstované na venkovních záhonech: 

  • Záhony lze ještě před výsadbou pokrýt např. černou netkanou textilií, která zabrání růstu plevelů a ušetří nám práci s udržováním záhonů. Podívejte se, jak se liší tkaná a netkaná textilie.
  • Častěji používáme nastýlání přírodními materiály, které dáváme kolem rostlin teprve tehdy, když trochu povyrostou (cca 20–30 cm nad záhon). Do té doby ještě zeleninu okopáváme a odplevelujeme. K rajčatům při okopávání přihrnujeme hlínu.
  • Co použít k mulčování? Oblíbeným a osvědčeným materiálem je sláma, která brání růstu plevelů a zároveň snižuje odpařování z půdy - ušetří nám tedy nejen práci s odplevelováním a okopáváním, ale i se zaléváním. O slámu si můžeme říct u blízkého zemědělce nebo v zemědělském družstvu.
  • Pokud použijete jako nastýlku posekanou trávu, nemělo by se jednat o kvetoucí přerostlý trávník, který půdu zbytečně zaplevelí semeny.
  • Po sklizni slámu shrabeme, dáme na kompost a necháme důkladně zkompostovat.
Mohlo by vás také zajímat, jak chránit rajčata před plísní.

Z úrody rajčat a paprik si můžete připravit výtečné lečo, které si snadno zavaříte i na zimu:

 

 

Další tipy a triky