Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak správně uchovat česnek, aby vydržel co nejdéle lahodný a voňavý

Bez českého česneku (a cibule) se dnes neobejde žádná hospodyňka. Stačí si jen vzpomenout na klasickou česnečku, maso na česneku nebo tolik oblíbenou česnekovou pomazánku a člověku se hned začnou sbíhat sliny. Jak jej ale správně skladovat, aby opravdu dlouho vydržel, dobře chutnal, pěkně voněl a uchoval si co nejvíce cenných látek?

Univerzální postup neexistuje

Univerzální rada, jak dlouhodobě v domácnosti skladovat česnek, pravděpodobně neexistuje. Nejvhodnější prostor pro skladování konzumního i sadbového česneku je vzdušné stinné místo. Nedoporučuje skladovat česnek v chladničce, kde mu nedělá dobře zvýšená vlhkost. Nesvědčí mu ani vysoké teploty nebo přímé sluneční záření.

Ať už ho sklidíte na vlastní zahrádce, nebo si ho přinesete z tržiště, je důležité jej důkladně usušit. Celé rostliny i s natí svažte asi po 10-15 kusech a zavěšené sušte na suchém, vzdušném a zároveň stinném místě, kde se k němu nedostane přímé slunce. Česnek se dá sušit i bez natě, v bedýnkách nebo přepravkách, vždy je nezbytné zajistit dostatečné proudění vzduchu. Kořeny odřežte, nechte jim jen půl centimetru délky.

K dalšímu uskladnění vyberte jen takové palice, které jsou pevné a stroužky husté. Stroužky by navíc měly být bez jakýchkoliv skvrn.

Česnek je nejlepší uchovat zapletený v copech

Oblíbeným způsobem skladování česneku je mít ho zapletený v copech. Nejenže tak působí jako krásná dekorace, ale navíc nezabírá místo. Před pletením ustřihněte kořínky (pokud jste tak neučinili už dříve) a palice opatrně očistěte od posledních zbytků hlíny. Připravený svazek pak rozdělte na tři části a položte je na sebe jako při začátku pletení copu. Pak začněte jednotlivé části přes sebe postupně překládat a pokračujte, dokud je nať dost silná. Na tento způsob uchování je vhodnější česnek nepaličák.

Z menšího počtu česneku můžete zaplést menší (drobnější) copy podobným způsobem, jako se pletou věnečky z kvítí nebo dívčí copy ze tří pramenů. Začnete plést ze tří česneků, jejichž nať překřížíte a mezi sebou i trochu zauzlujete nebo je pro větší pevnost těsně u palic stáhnete pevným provázkem. Začněte splétat, postupně po jedné přidávejte další palici - ale stále splétejte 3 prameny. Hotový cop na konci svažte a z provázku na něm udělejte pevné očko k zavěšení.

Ideální je, když čas od času stav česneku v copech zkontrolujeme. Pokud si všimneme, že stroužky začínají sesychat, popř. rašit, je na zvážení zvolit některý ze způsobů tradiční domácí konzervace, např. naložení stroužků do vína či oleje. Oblíbené je také nakládání česneku do soli nebo do tuku.

Jestli prosušený česnek z nějakého důvodu splétat nechcete, jeho nať po vyschnutí zkrátíte asi na pět centimetrů. U nepaličáků ji snadno odlomíte, u paličáků ji odstříhněte zahradnickými nůžkami. Zakráťte kořeny a odstraňte všechny nečistoty. Takto upravený česnek je čistý a připravený k uskladnění.

Česnek potřebuje suché a tmavé místo

Česnek nikdy neskladujte ve větším množství v kuchyni, kde by brzy navlhnul a rychle se zkazil. Potřebuje suché a tmavé místo. Ideálně by mělo být také chladnější než zbytek bytu. Nejdéle vám vydrží v komoře, a to až do června příštího roku. Využít můžete i sklep, ale jen pokud je suchý. Pokud česnek nemáte spletený v copech, skladujte ho buď zavěšený v prodyšném obalu nebo svázaný do kytic (jako u cibule), popř. ho volně nasypte do dřevěných lísek nebo bedýnek a takto uložte na určené místo.

Nebo vyzkoušejte fungující radu ze starého Receptáře:

Dobře usušenému česneku paličáku necháme stonek 15-25 cm (může být i delší) a vložíme jej do prázdné vázy, džbánu nebo jiné podobné nádoby palicemi nahoru. Kořínky odřežeme těsně u palice. Vznikne ozdobná "kytice", která bude zdobit kteroukoliv chladnější místnost, kam ji postavíte.Takto uložený česnek vydrží i do příšti sklizně.

Co dělat, když se začne kazit?

Pokud by přeci jen měl česnek snahu se kazit, můžete ho všechen vyloupat (oloupat dočista) a v dobře uzavřených sáčcích zmrazit. V případě potřeby jen vyndáte potřebný počet stroužků, necháte je lehce povolit, rozmáčknete a vmícháte do připravovaného pokrmu. Takto se vám nezkazí ani jeden stroužek. (Oloupat větší množství česneku najednou jde stejným způsobem, jako u cibule.

Palice rozdělíte na jednotlivé stroužky, všechny namočíte asi na půl hodiny do vlažné vody a změklou slupku každého stroužku pak snadno vcelku sloupnete.)

A vyzkoušeli jste už česnek pečený nebo pomazánku z pečeného česneku? Úžasná dobrota, do které spotřebujete přebývající palice česneku - a ještě si pochutnáte.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky