Jak skladovat kapří maso a jak zacházet s živou rybou? Poradíme, čeho se vyvarovat
Správné skladování kapra začíná výběrem kvalitních ryb a končí správným uložením masa do chladu. Jak zacházet s živým kaprem ve vaně, jak dlouho maso vydrží v lednici nebo kdy je lepší ho zamrazit? Přinášíme přehled osvědčených postupů.
Kapra si většina z nás spojuje s vánočními svátky a tradiční štědrovečerní tabulí. Abychom si však mohli pochutnat na čerstvé a kvalitní rybě, je klíčové vědět, jak správně maso skladovat. Ať už si přivezete živého kapra domů, nebo pořídíte již zpracovaného, správné postupy při skladování ovlivní chuť i bezpečnou konzumaci masa. Pojďme si ukázat, jak na to, aby kapr zůstal co nejdéle v perfektním stavu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak skladovat kapří maso a jak zacházet s živou rybou
Tradiční pouštění živých kaprů z vany zpět do přírody není zrovna dobrý nápad. Pro ryby, které jsou vyhladovělé, vystavené stresu a oslabené, je změna teploty, pH vody a jiné faktory příčinou častého úhynu. Proto si koupi živé ryby dobře rozmyslete.
- Živého kapra lze krátkodobě skladovat ve vaně s čistou, studenou vodou. Důležité je měnit vodu každých 12 hodin a zajistit, aby kapr nebyl vystaven teplotním šokům. Mějte na paměti, že pro kapra je pobyt v chlorované vodě stresující, proto použijte odstátou vodu.
- Pokud jste kapra nechali zabít a vykuchat, lze ho uložit v lednici. Ideální je uložit maso do nejchladnější části a zabalit ho do potravinářské fólie nebo uzavřít do vzduchotěsné nádoby. Takto vydrží čerstvý 1–2 dny.
- Pokud kapra neplánujete připravit do dvou dnů, je nejlepší ho zmrazit. Před zmrazením rybu omyjte, osušte a uložte do vzduchotěsného sáčku. Takto uchovaný kapr vydrží v mrazáku až 6 měsíců.
Skladování kapra má svá pravidla, která ovlivňují jeho chuť i kvalitu. Ať už se rozhodnete pro tradiční živou rybu ve vaně, nebo vsadíte na zpracovaného kapra v lednici, vždy dbejte na hygienu a správné teploty. Pokud kapra uchováte správně, bude nejen chutný, ale také zdravotně nezávadný, a stane se ozdobou vaší sváteční tabule.
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře (1)