Jak sklízet a vyklepávat mák. Víte, proč ručně sklizený a vyklepaný chutná nejlépe?
O tom, že je mák cennou surovinou do kuchyně, není pochyb. Droboučká semínka získaná z makovic v sobě mají velkou hodnotu, a to nejen co se týče obsahu živin, látek prospěšných pro naše zdraví, ale zároveň nám nabízí celou řadu dobrot, které se dají vytvořit jedině s mákem.
Jenže mák nemusí pokaždé chutnat tak dobře, jak bychom si přáli. Určitě každý už ochutnal mák, který byl cítit zatuchle nebo nahořkle. Možná vás dokonce po takovém zážitku přešla na nějaký čas chuť na makové dobroty a to je velká škoda. Řešením je totiž ručně sklizený mák.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Proč je ručně sklizený mák nejlepší
Výhodou ručně sklizeného, vyklepaného a vyčištěného máku je neporušenost zrnek a jejich dlouhá trvanlivost (dokonce několik let) proti máku průmyslově zpracovanému a čištěnému. Při průmyslovém zpracování může dojít k poškození zrnek, ty potom snadno hořknou a hořkost signalizuje jejich žluknutí. Není divu, že takový mák nás k jídlu neláká.
Odkud získat ručně sklizený mák
Tuto cennou pochoutku můžeme získat buď z vlastní sklizně nebo paběrkováním po sklizni na poli. Korektní je požádat vlastníka pole o souhlas s paběrkováním. Makovice by při sklizni měly být suché, ale obvykle potřebují ještě trochu dosušit (na průvanu, na sluníčku), aby byly šustivé a křupavé.
Jak mák dostat z makovic
Postup není složitý, ale pro dobrý výsledek je vhodné využít osvědčené rady:
- Nejprve odřízneme nožem nebo odstřihneme zahradními nůžkami špici makovice a vyklepeme mák do připravené nádoby (např. pernice).
- V máku zůstanou drobné "papírové" kousky z makovic a znečišťující prach. Nejhrubší kousky z makovic vybereme špičkou lžíce nebo přes síto, pokud máme s vhodnou velikostí.
Jak se zbavit jemnějších nečistot z máku
Pokud nevíme, jak na to, drobné nečistoty nám v máku zůstanou a budou vadit. Ale i ty můžeme odstranit, jen na to budeme potřebovat chvíli času.
- Do kulatého tácku (lepší je tácek s pozvolně zvednutým okrajem než s ostrou hranou) nasypeme menší množství máku a krouživě houpeme s táckem (jako když se rýžuje zlato) tak, aby se mák krouživě posouval v tácku - lehké kousky "vyplavou" na povrch máku.
- Zlehka je odfoukáváme nebo alespoň shromažďujeme při kraji tácku a následně nabereme na špičku lžíce a odstraníme z tácku. Pokud čištění provádíme venku, můžeme využít i pomoc mírného větru, když se právě naskytne.
- Potom vyčištěný mák odsypáváme z tácku do připravené nádoby (např. na hluboký plech).
- Dříve než mák uložíme do sklenic s víčkem, důkladně ho dosušíme, nejlépe na slunci, aby později nechytil plíseň. Při dosoušení na plechu mák občas promícháme, aby dobře proschl. Po uložení ho skladujeme nejlépe ve tmě, a to v uzavřené nádobě.
- Tip: Alternativní možnost pročištění máku je pomocí nádoby s vodou. Mák vsypeme do vody - těžší mák klesne ke dnu a prach plave po hladině. Vodu s prachem slijeme a mokrý mák důkladně vysušíme, nejlépe na slunci.
Možná by vás zajímalo, kolik máku z makovic vyklepete. Podle naší zkušenosti získáte z nádoby plné makovic (o objemu 7 litrů) přibližně 1–1,5 kg máku výborné chuti.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak na dokonalý rakouský makovec bez mouky: O vláčnost se postarají vajíčka, o nadýchanost sníh
Jak připravit bramborové šulánky s mákem. Uvařte si milované retro jídlo z dětství
Švestkový koláč s mákem a křupavou drobenkou: Ostřejší chuť mu dodají mleté ořechy a z litého těsta je rychlý a jednoduchý
Komentáře