Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Fazole jsou oblíbenou zeleninou, kterou rádi pěstujeme na našich zahradách. Mají rády teplo, proto výsev necháme až na květen. Pěstujeme fazole keříčkové a tyčkové. V průběhu léta sklízíme lusky, které mají v kuchyni různé způsoby využití.

Fazole pěstujeme buď pro jejich lusky nebo pro semena. Pěstování pro lusky je oblíbené a správně sklizené fazole přináší bohatý užitek. Získání semen (fazolí) je pracnější, obvykle je výhodnější suché fazole koupit. Získat suchá semena má smysl především v situacích, kdy si je chceme ponechat k výsevu pro další sezónu.

Jak sklízet fazole

Postup je snadný i pro začátečníky. Výnos se liší podle odrůd. 

  • Fazolové lusky sklízíme tehdy, když dorostou do plné velikosti, ale zároveň jsou svěží a křupavé. Správnou dobu se snažíme nepromeškat, později lusky začínají zasychat a už se nehodí k vaření. Naopak předčasně sklízet nedostatečně narostlé lusky je nevýhodné (raději několik dnů počkáme).
  • Správně zralé lusky jsou při rozlomení bez vláken, místo lomu je hladké a kolmé.
  • Lusky mohou mít různé zbarvení, nejčastěji jsou světle nebo tmavě zelené, případně i fialové. Po uvaření již rozdíly ve zbarvení nejsou tak výrazné. Fialové fazolky zezelenají.
  • Lusky jednoduše trháme rukou - dáváme přitom pozor, abychom je zbytečně nepolámali nebo nepoškodili celou rostlinu. 
  • Keříčkové odrůdy se sklízí snadno, lusky otrháme do nádoby a doma je co nejdříve zpracujeme. Sklizeň provádíme několikrát po sobě, podle toho, jak lusky dorůstají. Odplozené rostliny zlikvidujeme.
  • Sklizeň lusků z tyčkových odrůd obvykle probíhá v delším časovém rozpětí. Rostliny znovu a znovu kvetou i plodí. Tyto odrůdy bývají sice výnosnější, ale pěstování vyžaduje vhodné a dostatečně vysoké opory, proto je pracnější.
  • Sklizeň probíhá přibližně od poloviny července až do poloviny září (podle toho, kdy jsme fazole vyseli). Na podzim fazole sklidíme před příchodem mrazíků.
  • Jakmile lusky začnou zasychat, hodí se už jen na sklizeň suchých semen. Pokud rostliny potřebujeme sklidit, protože je déletrvající vlhké počasí a brzy se začnou objevovat ranní mrazíky, vytrhneme je celé a dosušíme zavěšené pod střechou. Semena po dosušení skladujeme např. ve sklenicích se šroubovacím víčkem. Tip: Pokud semena nestihla plně dozrát, dají se jednoduše zmrazit.

Využití fazolových lusků

Lusky po natrhání co nejdříve spotřebujeme, dokud jsou svěží a křehké. Oba malé konečky všech lusků odkrojíme a vyhodíme, byly by při konzumaci tuhé. V dalších dnech po sklizni začnou lusky "gumovatět" a ztrácet na kvalitě. Přebytek snadno zmrazíme, ale pokud již v mrazničce nemáme dostatek místa, můžeme je také zavařit ve sladkokyselém nálevu. Budou výborné např. do omáček.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky