Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kukuřice je důležitou plodinou, která se používá ve velké míře pro krmné účely. Na našich zahradách pěstujeme s úspěchem kukuřici cukrovou, jejíž klasy konzumujeme v mléčné zralosti, dokud jsou ještě nedozrálé. Semena různých odrůd se mohou lišit barvou, ale nejběžněji se pěstují odrůdy se žlutě zbarvenými zrny.

Kukuřice je plodinou pěstovanou už v dávných letech, Indiáni ji v Americe pěstovali jako hlavní plodinu už před 5 000 lety. Kukuřice cukrová se začala pěstovat v Americe až v 18. století a později se tam stala významnou rostlinou. Její zrna mají příjemnou, jemně nasládlou chuť.

Jak sklízet cukrovou kukuřici

Cukrová kukuřice je teplomilná rostlina, na zahradu ji vyséváme až v květnu. Vzhledem k časné sklizni (nečeká se na plnou zralost) tuto kukuřici můžeme pěstovat i v méně teplých oblastech.

  • Ke konzumaci se hodí sice dostatečně vyspělé, ale zatím nedozrálé klasy, zrna by již měla mít normální velikost. Když zrna zmáčkneme mezi prsty, jde to snadno. Pokud klasy sklidíme předčasně, je to škoda, protože by mohly ještě povyrůst.
  • Při sklizni by měla být zrna ve voskově mléčné zralosti, tehdy má kukuřice tu nejlepší chuť. Při dalším zrání v ní ubývá cukr a přibývá škrob. (Pěstování a použití méně známých zelenin - L. Kott, J. Moravec)
  • Sklizeň probíhá od července do září a provádí se vylamováním jednotlivých klasů. Na jedné rostlině vyroste obvykle jeden nebo dva klasy
Kukuřičné klasy spotřebujeme co nejdříve po sklizni, ale v případě potřeby je můžeme několik dnů skladovat v chladu. Zrna využijeme např. do salátů, rizot, pomazánek, omáček a polévek. Celé klasy se dají grilovat. K mražení a zavařování se hodí zrna, která ostrým nožem odkrojíme z klasu.
Podle následujícího videoreceptu můžete uvařit pohanku s restovanou zeleninou, do které využijete také kukuřici.

Další tipy a triky