Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Moruše jsou chutným letním ovocem, které dozrává na stromech nebo keřích v průběhu července. Pěstují se v různých odrůdách a jejich sklizeň bývá velmi bohatá. Plody, ať už bílé nebo černé, jsou velmi šťavnaté, sladké a chuťově příjemné.

Moruše dozrávají postupně, proto je ideální plody sbírat probírkou. Zralé kusy se velmi dobře trhají, do ruky ze stromu přímo "odpadávají". Jsou jemné a choulostivé na omak, dlouho nevydrží, proto je po sběru musíme co nejdříve spotřebovat. Vzhledem i chutí připomínají maliny nebo ostružiny.

Jak sklízet moruše

Moruše sbíráme do misky nebo kyblíku. Pracujeme rychle, aby sklizené plody nebyly zbytečně dlouho na slunci.

  1. Plody, na které dosáhneme ze země nebo z žebříku, se dají jednoduše trhat. Zralejší kusy nám padají do ruky skoro samy. Rovnáme je šetrně do nádoby.
  2. Pokud máte moruší více, vyplatí se roztáhnout velkou plachtu a plody na ni setřepat. Okraje plachty pak zvedneme a moruše sesypeme na střed. Potom je přesypeme do vhodné nádoby a doneseme domů. Doma moruše ještě musíme přebrat, protože při tomto způsobu sběru se do nich snadno dostanou různé nečistoty, které je potřeba odstranit.
  3. Setřepávání provádíme opakovaně (po několika dnech), na plachtu vždy popadají pouze ty nejzralejší moruše a méně zralé ještě zůstanou na stromě. Plachtu po použití osprchujeme hadicí a necháme oschnout.

Sklizené moruše rychle opláchneme a necháme okapat. Plody z ručního sběru jsou pěkné a pevné, velmi dobře se hodí např. na zmražení. Setřepané moruše jsou výborné hlavně na různé marmelády a džemy, případně na sušení.

 

Další tipy a triky