Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rebarbora je oblíbená jarní zelenina používaná jako ovoce. Z důvodu snížení nežádoucích účinků kyseliny šťavelové ji naše babičky spařovaly a věděly proč. Naučme se to podle nich.

Řapíky listů vždy oloupeme, nakrájíme na špalíky, silnější plátky nebo kostičky podle dalšího účelu použití. Pak ji spaříme. Po scezení vylouhovaná kyselina odteče s vodou. Spaření má i tu výhodu, že kromě zdravotního benefitu rebarboru nebude nutné tolik doslazovat.

Jak spařit rebarboru

Naše babičky používaly následující prověřené způsoby, můžete si vybrat:

  1. V hrnci svaříme vodu. Vhodíme nakrájenou a oloupanou rebarboru, udržujeme vodu těsně pod bodem varu a blanšírujeme asi 1-2 minuty. Pak scedíme, zchladíme v ledové vodě, abychom přerušili var. Postup je výhodný také pro větší množství rebarbory. V tom případě ji blanšírujeme po částech a dávku vždy vylovíme cedníkem do ledové lázně, než vhodíme další. Zvláště výhodné, pokud chceme rebarboru mrazit na pozdější využití.
  2. Do hrnce s vroucí vodou vhodíme rebarboru, odstavíme a necháme asi 2–3 minuty stát. Pak ji scedíme a zchladíme ve studené vodě, aby příliš nezměkla.
  3. Rebarboru v misce zalijeme vroucí vodou, necháme asi 3 minuty odstát, pak scedíme a zchladíme.
  4. Pokud potřebujeme spařit jen malé množství nakrájené rebarbory, můžeme ji v cedníku přelít větším množstvím vroucí vody, následně ji prolijeme studenou vodou a pak necháme okapat.

V pokrmech doplňujeme pokrmy nebo moučníky s rebarborou surovinami s vyšším množstvím vápníku, o kterých se zmiňuje tento článek:

Můžeme vám doporučit hrnkový koláč s rebarborou a drobenkou, kterým vás krok za krokem provede videorecept:

 

Další tipy a triky