Jak uplést vánočku? Možností je hned několik a každá má své pro a proti
Vánočka je nejen symbol Vánoc, ale i výzva pro každého, kdo se odváží ji upéct. Správné pletení má svá pravidla, která ovlivňují její vzhled. Pojďte se s námi naučit, jak zaplést vánočku hned několika způsoby.
Pletení vánočky z devíti pramenů má hluboké kořeny v české vánoční tradici. Tento postup není jen o zručnosti, ale také o symbolice. Každá vrstva a počet pramenů představují různé hodnoty a spojení s rodinným životem. Spodní vrstva, která se plete ze čtyř pramenů, symbolizuje pevné základy – zdraví, lásku, rodinu a víru, jinde také vodu, zemi, slunce a vzduch. Prostřední vrstva ze tří pramenů odkazuje na rozum, cit a vůli, a horní vrstva ze dvou pramenů představuje spojení mezi mužem a ženou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uplést vánočku
Devítka je v mnoha kulturách vyhledávaná jako číslo dokonalosti a završení. Vánočka pletená z devíti pramenů se proto stává nejen chutným vánočním pečivem, ale také duchovním symbolem prosperity a štěstí do dalšího roku.
- Při pletení vánočky z 9 pramenů si tedy vykynuté těsto rozdělte na 9 dílů, ze kterých uválejte jednotlivé prameny. Nejprve spleťte 4 prameny, na které položte spletený cop ze 3 pramenů a na vršek umístěte 2 spletené prameny těsta. Celou vánočku zajistěte špejlemi proti sesunutí a nechte před upečením dostatečně nakynout.
- Snazší je vánočka pletená z 8 pramenů, kdy upletete 2 copy ze 3 pramenů, dáte je na sebe a na ně položíte 2 spletené prameny těsta. Opět doporučujeme zajistit vánočku špejlí.
- Složitější je pletení z 6 pramenů, které vyžaduje trochu cviku. Takto pletená vánočka však nepotřebuje zajistit špejlemi a po nakynutí vypadá velmi hezky.
- Kdo má strach, že si během pletení zamotá ruce, může si upéct vánočku ve formě.
Pletení vánočky je tradice, která má své kouzlo. Ať už se vám podaří vánočka jako z obrázku, nebo vás překvapí svým nečekaným tvarem, vždy je to dílo vašeho vlastního úsilí a trpělivosti. Nezapomeňte, že každý pokus vás přibližuje k mistrovství. Takže směle do toho, vůně čerstvě upečené vánočky stojí za každou námahu!
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře