Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Recept na krkonošské kyselo má dlouholetou tradici. Dříve bylo podáváno jako hlavní jídlo - nejčastěji s chlebem nebo s bramborami na loupačku. V dnešní době nejčastěji vaříme kyselo jako teplou a sytou podzimní polévku.

To, co kyselo dělá pravým kyselem, je chlebový kvásek, který dodá celé polévce výbornou chuť, kyselost, spoustu vitamínů a živin. Abychom nemuseli vždy připravovat nový kvásek, můžeme jej dokrmovat na lince a využívat na přípravu pečiva, případně ho zamrazit a po pozvolném rozmrazení využívat jako čerstvý. 

Jak uvařit pravé kyselo

Kyselo připravujeme ze sušených hub, které mají výraznou aromatickou vůni. Houby si nejlépe den předem namočíme do studené vody. Nálev nevyléváme a využijeme ho další den do polévky. Stejně tak doporučujeme namočit do studené vody přes noc i kvásek, který se následně snadněji rozvaří a nebude dělat hrudky. 

  1. Na přípravu kysela (asi 2,5 litru) budete potřebovat: 200–300 g žitného chlebového kvásku, větší hrst sušených hub, 3–4 brambory, 4 vejce, máslo, 1 cibuli, podle chuti sůl, pepř a kmín. 
  2. Nálev i s namočenými houbami a kmínem zavařte po dobu asi 10 minut. Postupně zašlehejte namočený kvásek a povařte dalších 20–30 minut. Přidejte koření podle chuti. Hustotu polévky snadno upravíte přidáním vody. 
  3. Brambory uvařte do měkka, nejchutnější jsou uvařené ve slupce
  4. Na másle orestujte najemno nakrájenou cibuli dozlatova, vmíchejte rozkvedlaná vejce a osmahněte. Pro chuť můžete přidat nasekanou pažitku
  5. Každý strávník u stolu si do talíře nabere pokrájené oloupané brambory, zalije polévkou a dochutí smaženými vejci podle vlastní chuti.

A jak využít zbylé sušené houby? Vyzkoušejte si uvařit tradiční lahodnou bramboračku s kořenovou zeleninou, česnekem a majoránkou. Celý postup můžete zhlédnout v našem podrobném videonávodu:

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář