Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zavařování potravin je osvědčený způsob, jak uchovat sezónní ovoce a zeleninu po celý rok. Abychom zajistili, že naše domácí výrobky zůstanou chutné a bezpečné k jídlu, je zásadní správně sterilizovat sklenice před zavařováním.

Sterilizace sklenic je klíčovým krokem při zavařování, protože zabraňuje kontaminaci potravin bakteriemi, plísněmi a kvasinkami. Tím se minimalizuje riziko znehodnocení potravin a vzniku zdraví škodlivých látek, jako je například botulotoxin. Správně sterilizované sklenice navíc zajišťují lepší těsnění, což je klíčové pro dlouhodobé skladování.

Jak sterilizovat sklenice i víčka

Před samotnou sterilizací je třeba sklenice i víčka zkontrolovat. Neměly by být poškrábané nebo dokonce prasklé či uštíplé. Víčka musí být rovná s gumovým těsněním v bezvadném stavu.

  1. Máme-li zavařovací sklenice čisté a omyté, můžeme přistoupit k samotné sterilizaci. Ta se nejčastěji provádí ve vroucí vodě, kam sklenice naskládáme tak, aby byly celé potopené. Vodu necháme vřít minimálně 10 minut. Následně je za pomoci kleští vyskládáme na čistou utěrku a necháme oschnout. Stejným způsobem sterilizujeme i víčka.
  2. Sterilizovat můžeme i nasucho v troubě. V tom případě vyskládáme sklenice na rošt, hrdlem vzhůru a necháme je sterilizovat na 120 °C po dobu 15–20 minut. Tento způsob není vhodný pro sterilizaci víček, poškodilo by se jejich gumové těsnění.
  3. Nejjednodušší je sterilizace v myčce. Naplníme ji sklenicemi a zapneme na program s nejvyšší teplotou. Dostačující je teplota v rozmezí 70–80 °C.

Po sterilizaci je důležité sklenice co nejdříve naplnit ještě horkým obsahem, aby nedošlo k jejich kontaminaci. Při plnění dbejte na to, aby okraje sklenic zůstaly čisté. Víčka přiložte ihned po naplnění a pevně je uzavřete.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky