Zelí používáme syrové i tepelně upravené. Můžeme ho zpracovat více způsoby, záleží na potřebném množství
Zelí má v naší kuchyni důležité místo, konzumujeme ho syrové, kysané a vařené, bílé nebo červené, případně ještě čínské a pekingské. Zelí má pozitivní vliv na naše zdraví, navíc je velmi chutné.
Kupujeme hlávky, které jsou pevné, těžké a nejeví známky vadnutí, žloutnutí a praskání. Uchováme je v chladnu a pokud je ukládáme do lednice, vložíme je neomyté do mikrotenového sáčku. Bílé a červené zelí vydrží bez ztráty kvality dva týdny. Kratší trvanlivost má zelí čínské, které nemá pevné hlávky, ale volně rostlé listy.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak zelí strouhat
Strouhané zelí se nám bude hodit do syrových salátů, k tepelné úpravě (na polévky, hlavní jídla, přílohy) a k přípravě kysaného zelí:
- Nejprve odstraníme poškozené vrchní listy, případně odřízneme zaschlá nebo zahnědlá místa.
- Očištěnou hlávku omyjeme chladnou vodou a osušíme.
- Rozčtvrtíme ji pomocí ostrého velkého nože a vyřízneme košťál.
- Máme více možností, jak zelí nastrouhat. Můžeme ho položit na prkénko a nakrájet pomocí nože na jemné proužky.
- Zelí lze nastrouhat nahrubo pomocí obyčejného struhadla, je to však poměrně zdlouhavé.
- Zelí můžeme také nastrouhat pomocí elektrického robota, jde to rychle, ale pokud máme menší nádobu, budeme ji muset často vysypávat.
- V případě, že zelí potřebujeme nastrouhat více, velmi dobře nám poslouží dřevěný krouhač na zelí s ostrými nerezovými břity. Práce s ním je velmi rychlá.
- Můžeme si také zjistit, zda je v našem okolí krouhárna zelí. Pokud ano, je možné, že se od ní dá koupit již nakrouhané zelí.
Komentáře