Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sušit bedly? V elektrické sušičce sušení probíhá rychle a snadno
Zdroj: Pixabay, Artur Pawlak

Když bedly rostou, tak není výjimkou, že přineseme domů jeden nebo více košíků těchto oblíbených hub. Obvykle je nejprve připravíme na kmíně nebo v trojobalu a pak vyvstává otázka, jak zpracovat zbývající úlovek. Jednoduchou a snadnou metodou je sušení.

K sušení bedel se velmi dobře hodí elektrická sušička. Bedly obsahují velké množství vody, které je potřeba výrazně snížit. Po usušení mají dlouhou trvanlivost a dají se snadno skladovat - výhodou je, že nezaberou mnoho místaHřibovité houby usušíme celkem snadno i bez sušičky, ale kvalitní sušička si poradí i s takovými houbami, jako jsou bedly.

Jak sušit bedly v elektrické sušičce

Postup je snadný, postupujeme podobně jako při sušení dalších hub.

  1. K sušení se hodí pouze pěkné a zdravé bedly. Nejprve je zkontrolujeme a zbavíme všech nečistot (jehličí, suché listy).
  2. Před sušením bedly neoplachujeme vodou, protože by ji zbytečně nasákly. V případě potřeby je pouze opatrně otřeme vlhkým hadříkem (vrchní části plodnic).
  3. K sušení obvykle připravujeme pouze klobouky (i malé a ještě uzavřené), nohy většinou nepoužíváme. Neznamená to ale, že by se usušit nedaly.
  4. Připravené houby krájíme na stejně velké kousky (plátky), o síle cca 4 mm, a rovnáme je na pláty sušičky. Dáváme je pouze do jedné vrstvy, aby sušení probíhalo dostatečně rychle.
  5. Sušičku co nejdříve zapneme a houby sušíme přibližně 6–8 hodin, v závislosti na konkrétní sušičce. Vhodná teplota pro sušení je 40–50 °C.
  6. Správně usušené houby jsou lámavé a chrastí.
  7. Ihned po usušení bedly uložíme do uzavřených nádob, obvykle do sklenic se šroubovacím uzávěrem. Skladujeme je v suchu, chladnu a temnu, aby si co nejdéle uchovaly kvalitu.
  8. Z usušených bedel velmi snadno získáme houbový prášek. Po usušení kousky jednoduše rozmixujeme a uložíme do dobře uzavřených skleniček, ideálně do tmavých. Prášek je velmi "skladný", objem hub se po rozmixování ještě sníží.
  9. Tip: K bedlovému prášku je možné přimíchat oblíbené koření (např. mletý pepř) a sušené zeleninové natě (také rozmixované). Prášek používáme k dochucování různých jídel, včetně polévek.

Podívejte se také, jak mrazit bedly. Postup je snadný, ale musíme pro houby mít v mrazáku dostatek místa, což na konci sezóny často bývá problém.

Komentáře

Tomas Baty: Dobrý den, děkujeme za komentář a doplnění. Letos bedel bylo hodně ....

Sušené bedly jsem poprvé viděl před mnoha lety na jižní moravě a vyzkoušel to taky. Je to fakt skvělá věc na dochucení, když z nich uděláte prášek 👌

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky