3 tipy, jak nejlépe sušit šípky: Výborně se hodí na šípkový čaj plný vitamínů
Koncem září a na přelomu října je ideální čas vyrazit na sběr lesklých a nádherně červených plodů růže šípkové. Keře rostou planě a najdeme je u lesa nebo na loukách. Nasbírané šípky sušíme na přípravu čaje.
Mnoho z nás vyráží na podzim sbírat plody podzimu - šípky. Jejich sběr ztěžují nepříjemné trny, ale s rukavicemi to jde dobře. Dalším úkolem je jejich sušení na lahodný šípkový čaj. Usušené šípky v dobře uzavíratelné nádobě vydrží po celý rok.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak sušit šípky
Na sušení se hodí pouze šípky, které jsou dobře zralé. Jsou lesklé, pevné a mají jasně červenou barvu. Nasbírané šípky zbavíme stopek, větviček a nepěkných kousků. Poté se můžeme pustit do sušení. Správně usušené šípky jsou tvrdé a při zmáčknutí praskají.
-
Sušení šípků v sušičce: Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob sušení šípků. Šípky sušíme vyskládané na platech buď v celku, nebo rozkrojené napůl při teplotě 40 °C.
-
Sušení šípků v troubě: Šípky dobře usušíme také v troubě, když je vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. Sušíme s pootevřenými dvířky trouby na 40 °C.
-
Sušení šípků na slunci a vzduchu: Sušení na slunci je nejšetrnější metoda sušení. Šípky v tenké vrstvě vyskládáme na síto (ideálně určené na sušení hub) a necháme plody dobře proschnout. V interiéru bude tento proces trvat asi měsíc.
Zbytek čerstvých šípků můžete využít na výrobu domácí šípkové marmelády, která se skvěle hodí jako základ pro šípkovou omáčku.
Komentáře