Jak uchovat kysané zelí na zimu? Při dobré péči se jeho trvanlivost prodlouží
Kysané zelí je velmi chutné, ale také zdraví prospěšné. Nejen proto se mnozí z nás každý rok donutí přeci jen alespoň jeden soudek připravit. Pojďte se s námi podívat na možnosti, jak uchovat kysané zelí na zimu.
Kysané zelí je oblíbené pro svou chuť i obsah zdraví prospěšných látek díky mléčnému kvašení. Jeho trvanlivost se kvůli fermentaci prodlouží, a tak si na něm můžeme pochutnávat bez obav až do jara. A jaké jsou možnosti jeho uchování?
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uchovat kysané zelí na zimu
Kysané zelí lze bez problému uchovat až do jarních měsíců, v některých případech však i po mnohem delší dobu. Vyberte si jednu z možností a pochutnávejte si na chutném domácím zelí co nejdéle je to možné. Stačí se o něj správně postarat:
- Kysané zelí je možno naplnit do sklenic, vytlačit z něj všechen vzduch (i ten mezi vrstvami zelí - k tomu vám pomůže lžíce či vidlička), zajistit, aby bylo celé ponořené a sklenice pevně uzavřít. V lednici či sklepě takto vydrží až do jara.
- Po naplnění do sklenic lze zelí zavařit - sterilizací prodloužíte už tak jeho dlouhou životnost. Sterilované kysané zelí ve sklenicích vám vydrží až několik let.
- Kysané zelí můžete bez obav také zamrazit, jen je potřeba ho poté použít k tepelné úpravě, protože zamrazením ztrácí na své původní konzistenci.
- Skladování zelí v soudku je nejběžnější praxí, kdy zelí uchovávejte v chladu a temnu. Při odebírání pak myslete na čistotu a používejte vždy jen sterilní náčiní. Také je potřeba hlídat, aby zelí bylo neustále ponořené a nedostal se k němu vzduch. V případě potřeby dolijte vodu - převařenou, osolenou a vychladlou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak skladujete své kysané zelí vy? Podělte se s námi o vaše tipy a triky v komentářích a pro potěchu oka i úst si můžete připravit chuťově nepřekonatelný segedínský guláš, jehož postupem vás krok za krokem provede názorný videorecept. Odoláte?
Komentáře