Jak skladovat zahradní semena. Některá mají dlouhou trvanlivost
Často se nám stane, že nespotřebujeme zeleninová semínka a necháme si je proto na další rok. Většinou s nimi není žádný problém a klíčivost semen zůstane dobrá. Máme pro vás několik tipů, jak semínka skladovat.
Semínka se prodávají v sáčcích v obvyklém množství, které zahrádkáři běžně pěstují. Pokud jich potřebujeme více, nejprve zjistíme, jestli se nedá koupit větší balení za výhodnější cenu. To platí např. pro hrách, který můžeme koupit rovnou v balíčku s větší váhou.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak pečovat o zeleninová semena
Na sáčcích se semínky je uvedená trvanlivost, která se vztahuje k neotevřenému balení, které skladujeme za správných podmínek. Které to jsou?
- Semínka chráníme před vlhkem. Sucho je důležitou podmínkou uchování dobré klíčivosti.
- Důležitá je také skladovací teplota. Nízká teplota je pro skladování semínek nejlepší. Zároveň by teplota neměla být příliš proměnlivá (kolísavá), proto semínka neskladujeme v přístřešku na zahradě, kde je přes léto vedro a přes zimu mrzne.
- Pokud semínka skladujete doma, uložte je do chladnější místnosti a neskladujte je u tepelného zdroje (poblíž kamen nebo radiátoru). Semínka pak vydrží několik let.
- Když máte dostatek místa v ledničce, můžete semínka zabalit do igelitového sáčku (nebo jiného dobře uzavřeného obalu) a uložit do ledničky.
- Mezi nejdražší patří semena plodové zeleniny. Právě tato semínka se ale vyznačují delší trvanlivostí, proto nevadí, když si část nespotřebovaných semínek paprik, okurek, dýní nebo rajčat ponecháte na další roky.
- Semena košťálovin mají také delší trvanlivost, na rozdíl od semen cibulové zeleniny.
- Přestože je trvanlivost semen poměrně dlouhá, vyplatí se kupovat čerstvá semena v dobře uzavřených obalech.
Máte pochybnosti, jestli jsou vaše semínka ještě v pořádku? Můžete udělat jednoduchou zkoušku klíčivosti.
Komentáře