Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit výborné kvašáky. Hledáte jednoduchý recept na kvašené okurky? Přesně takový pro vás máme
Zdroj: Pixabay, kasjanf

Kvašené okurky jsou výbornou letní pochoutkou. Na jejich přípravě není vůbec nic složitého a za několik dnů už si můžete pochutnávat. Pokud je máte rádi, určitě si je nenechte ujít, protože další příležitost bude zase až za rok.

Kvašáky získáme přirozeným mléčným kvašením okurek. Po vykvašení jsou nejen velmi chutné, ale i prospěšné pro naše zdraví. Nepotřebujeme žádný ocet, kromě okurek nám stačí sůl a voda, k tomu trochu kopru a několik aromatických listů (např. vinné révy). Jednoduchý proces má skvělý výsledek.
Nejprve si převaříme nálev z vody a soli  a necháme ho vychladnout (na 1 litr vody dáme 4 dkg soli). Okurky dobře umyjeme a zbavíme je zbytků zeminy. Je-li třeba, použijeme kartáček. Pak je propíchneme vidličkou, narovnáme do kvasné nádoby (může to být např. pětilitrová sklenice) a proložíme dalšími surovinami (viz níže). Poté je zalijeme vychladlým nálevem.

Čím proložit okurky před kvašením

Okurky proložíme koprem a listy z vinné révy, višně, černého rybízu, křenu nebo malin. Můžeme přidat kořen křenu, česnek, cibuli a mrkev. Kdo chce, dochutí směs ještě kořením (např. bobkový list, semena hořčice, celý pepř, feferonky).

Kvašené okurky podle videa

Okurky k nakládání by měly být kvalitní a nepoškozené.

  1. Podle receptu dáme přednost větším okurkám, mohou to být přerostlé nakládačky. Dále si připravíme listy černého rybízu a višní, kopr a křen. Na 3 litry nálevu dáme 120 g soli (tj. 5 vrchovatých lžic).
  2. Nálev svaříme a necháme vychladnout
  3. Okurky, křen a listy umyjeme a necháme okapat.
  4. Každou okurku několikrát propíchneme
  5. Okurky, nakrájený křen a listy plníme střídavě do pětilitrové sklenice. Poslední vrstvu musíme dobře upevnit, aby okurky nestoupaly nad hladinu.
  6. Vše zalijeme převařeným nálevem, okurky musí být ponořené.
  7. Vhodnou pomůckou pro zajištění okurek před vynořením nad hladinu jsou dřívka z bukové dýhy, která se prodávají v domácích potřebách. Na jednu nádobu stačí jedno až dvě dřívka, která položíme křížem přes sebe. Upevnění drží velmi dobře. 
  8. Sklenice uzavřeme a přikryjeme (např. velkým ručníkem) a necháme v teple několik dnů kvasit. Během té doby ze sklenic vždy vyteče malé množství láku, proto máme sklenice na podložce, vhodný je tác nebo plech.
  9. Po vykvašení sklenice přemístíme do chladna.
  10. Kvašené okurky výborně chutnají s vařenými nebo pečenými bramborami, se zapečenými těstovinami a dalšími jídly. 

Správný postup přípravy kvašených okurek vám předvede následující video:           

A jak připravujete kvašené okurky vy? Budeme rádi za vaše rady a tipy do komentářů pod článkem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky