Jak připravit kvásek z droždí, aby housky krásně křupaly
Upéct si doma křupavé housky, kynuté koláče, voňavý velikonoční mazanec nebo chleba? Pro mnoho lidí už samozřejmost, pro jiné nedostižný sen nebo dokonce strašák. A přece je to tak jednoduché! Jen se nebát a poprvé to zkusit. Začíná se přípravou kvásku z droždí, aby se kynutí těsta dobře rozběhlo.
Důležitá pravidla pro přípravu kvásku z droždí
-
Na kvásek se používá „vlažná tekutina“ - je to tekutina teplá tak, že teplotu sotva pocítíte na prstech, pokud je do vody strčíte (tzn. má něco ke 39 °C). Horká nebo vřelá voda může kvasinky spařit a těsto nevykyne.
-
Tak, jako se na zadělávání těsta používá vlažná tekutina, měla by mít i mouka pokojovou teplotu, aby svým chladem nebrzdila kynutí těsta.
-
O kvalitě pečiva ve velké míře rozhodují použité suroviny, především kvasinky v droždí, kterým těsto vykyne. Dnešní trh nabízí několik značek droždí sušeného i čerstvého - kostičky o hmotnosti 42 g nebo někde ještě prodávané droždí vážené a balené u pultu.
-
Je nutné dbát na to, aby bylo čerstvé droždí uložené v lednici dobře zabalené tak, aby neoschlo. (Suché droždí, prodávané v maličkých sáčcích, potřebuje uložit na suchém místě. Po otevření sáčku a odebrání části jeho obsahu sáček dobře uzavřeme a co nejdříve spotřebujeme. Otevřené suché droždí rádo natahuje vlhkost z okolního vzduchu a pak v těstě nekyne. - Ale kvásek děláme většinou z droždí čerstvého. To suché se jen rozpustí v tekutině a vlije do mouky nebo s moukou smíchá, zalije tekutinou a po přidání dalších durovin vypracujete těsto.)
-
Je na vás, jestli budete péct s droždím sušeným nebo čerstvým. Máte-li raději droždí sušené, používá se ho 2,5x méně - tzn. do receptu s předepsaným čerstvým droždím o hmotnosti 20 g dáte 8 g droždí sušeného.
-
Kvasinky v droždí potřebují potravu, kterou jim dodáme v troše cukru, přidaného do kvásku.
Jak udělat kvásek?
Většina z nás zadělává těsta v míse, proto v ní můžeme umíchat kvásek a poté, co vzejde, k němu přidáme zbytek surovin a vypracujeme těsto.
Z části vlažné tekutiny (cca 100-150 ml), trochy cukru, všeho droždí a trošky mouky (vše odebereme z předem připravených a podle receptu odvážených surovin) umícháme těstíčko jako na lívance (náš kvásek). Mísu zakryjeme utěrkou proti osýchání a kvásek necháme v teple místnosti 20 minut vykynout. Teprve pak přidáme zbytek surovin a zaděláme těsto, které bude kynout.
Je to opravdu snadné, že?
-
Naše babičky kvásek dělaly tak, že utřely droždí s cukrem a teprve pak přidávaly tekutinu.
-
Nebo udělaly v mouce nasypané na vále důlek (vlastně tím vytvořily „nádobu“ na budoucí kvásek), do něj daly cukr, nadrobené droždí, přilily trochu tekutiny a toto nechaly vzejít – tak vznikl kvásek.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Kynuté Maruščiny koláčky: Nadýchané a vláčné pečivo neodolatelně voní máslem. Důležité je správně pracovat s droždím
Jak na škvarkové pagáče: Slané masopustní koláčky jsou uvnitř vláčné, na povrchu lehce křupavé a úžasně voní
Šlehačkové koláčky: Nadýchané jako peříčko a krásně vláčné jsou nejen díky šlehačce, pomáhá i další netradiční ingredience
Komentáře
13. 12. 2022 16:33