Jak udělat kysané zelí do sklenic? I bez soudku vydrží dlouho a báječně chutná
Kysané zelí si získalo mimořádnou oblibu. Kvasit se dá ve větších i menších nádobách, a to podle pravidel, se kterými začátečníci někdy bojují a ne vždy se jim zelí povede podle vytoužených představ. Recept na zelí do sklenic má také svá specifika a spoustu věrných příznivců.
Mnoho začínajících hospodyněk se s velkým elánem pustilo do nakládání zelí do sudu, ale ne vždy pak všechny byly s výsledkem spokojené. Při nakládání je několik důležitých bodů, které se nesmí podcenit. Podstatné je mít vhodné zelí, dobře ho ochutit a důkladně pěchovat do sudu. K zelí by se neměl dostat vzduch a kvašení musí rychle probíhat při správné teplotě. Nabízíme vám recept, s kterým si celý postup můžete vyzkoušet tak trochu minimalisticky.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak připravit zelí kvašené ve sklenicích
Postup je naprosto snadný, stačí se držet následujícího receptu, který můžete zhlédnout i ve videu:
- Připravte si hlávkové zelí, sůl, kmín, celý pepř a křen.
- Zelí nejprve zbavte okrajových nepěkných listů, pak hlávky rozkrojte na čtvrtiny a vykrojte košťál, ten je příliš tuhý a do tohoto receptu se nehodí.
- Zelí nakrouhejte, můžete použít velké klasické struhadlo, které se k tomu účelu prodává, ale nejspíš se chystáte zpracovat menší množství hlávek, proto vám dobře poslouží i elektrický robot nebo zelí nakrájejte ručně ostrým nožem na prkýnku. Mnoho strávníků upřednostňuje delší, ale tenké proužky.
- Nakrouhané zelí dejte do velké mísy nebo vaničky, posolte a přidejte koření. Křen očistěte a nastrouhejte. Přidání křenu není nutné, ale křen dává zelí lepší "říznou" chuť a zlepšuje jeho trvanlivost.
- Zelí promíchejte s ostatními přísadami a nechte 3–4 hodiny odležet, zelí během té doby díky soli pustí šťávu. Proces urychlíte, když zelí budete lehce "mačkat" rukama.
- Potom zelí natlačte do čistých (předem vypařených) sklenic o objemu 0,7 l. Pozor, nejde o to, aby ve sklenicích bylo co nejvíce suché hmoty, ale naopak do nich musíte dostat také šťávu, ve které by zelí mělo být ponořené.
- Sklenice dobře otřete a zavíčkujte. Se šroubovacími víčky se pracuje lépe než s víčky Omnia.
- Připravte si plech nebo tác s okraji, na který sklenice vyrovnáte. Pak vše umístěte na teplé místo, třeba blízko k topení. Teplé prostředí je pro kvašení velmi důležité, proto místo nepodceňte navzdory vůni, která není každému příjemná.
- Pak již celý proces kvašení brzy začne. Jistě budete se zájmem pozorovat, co se děje. Výhodou sklenic je, že máte dobrý přehled a vše si držíte pod kontrolou. Víčka se vypoulí a část tekutiny nejspíš vyteče, naštěstí sklenice stojí na plechu, tak to nevadí.
- Po bouřlivém kvašení se zelí opět "zklidní". Víčka se znovu vtáhnou, případně jim trochu rukou pomůžete. Během 2–3 týdnů budete mít hotovo.
- Sklenice umyjete a kysané zelí pak uložíte do komory nebo suchého sklepa, prostě do chladna a nejlépe i temna.
- Sklenice lze postupně odebírat a obsah konzumovat stejným způsobem jako jiné kvašené zelí. Hodí se k použití zasyrova i k tepelné úpravě.
- Pokud sklenici otevřete a obsah hned nespotřebujete, uložte ji do ledničky. Zelí by mělo být potopené. Pokud ho brzy sníte, stačí ho provizorně zalít vodou z kohoutku, ale pokud na vás bude čekat déle, raději použijte osolenou, převařenou a vychladlou vodu.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Deset odpovědí na nejčastější otázky na téma kysané zelí. Jak ho naložit a ochutit, jak dlouho zelí kvasí a jak ho používat
Kysané zelí je skvělý zdroj vitaminu C po celou zimu. Poradíme, jak ho vyrobit doma
Jak dlouho se vaří kysané zelí? Čas není vše, důležité je i pravidelné ochutnávání
Komentáře
1. 11. 2024 08:49
29. 10. 2024 18:52