Zahradní tunel pro jednoduché pěstování: Snadné a levné řešení nabízí řadu výhod
Skleník i fóliovník, to je bezesporu skvělá věc, ale co když se nedostávají finance nebo se na zahradu dostanete jen zřídka? Tam už by byl problém se zaléváním i větráním. Existuje však báječné řešení, ověřené už z časů našich babiček a vylepšené moderními materiály.
Jednoduchý kryt nebo také tunel rozhodně nezatíží vaši peněženku a jeho pořízení nevyžaduje ani velké kutilské schopnosti. Osvědčenou a praktickou možností je přikrýt tunel fólií, ale můžete použít také bílou netkanou textilii. V článku vysvětlíme výhody obou možností.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak udělat konstrukci tunelu
Základem tunelu je odolná a bezpečná konstrukce, ostatní už je velmi snadné. Jaký materiál použít? Možností je více. Materiál musí být především tvárný, ale přitom pevný.
- Kovové tyče (6 mm), nejlépe pozinkované, jsou skvělým, odolným a opakovaně použitelným řešením.
- Plastové (instalatérské) trubky jsou lehké a dají se snadno tvarovat.
- Lískové nebo vrbové pruty potěší všechny ekology a milovníky přírodních řešení. Pokud jsou pro vás dostupné, získáte je zcela zadarmo. Před použitím pečlivě odstraňte všechny boční výhony.
Materiál, přímo určený na oblouky, si můžete také koupit, ale výše uvedené řešení je naprosto dostačující a "bytelné".
Čím konstrukci přikrýt
Přikrytí tunelu je velmi snadné a vhodných materiálů je více.
- Fólie, a dnes je opravdu z čeho vybírat, lépe chrání "obyvatele" krytu před chladem než textilie, ale zároveň nepropouští vláhu a je nutné pod ní větrat, podobně jako u fóliovníků, jinak se bude vnitřek zapařovat.
- Bílá netkaná textilie je skvělé řešení, které velmi dobře propouští nejen světlo, ale také vláhu a vzduch. To znamená, že ji můžeme bez obav dát i do míst, do kterých se tak často nedostaneme. Při použití konstrukce z proutí dáváme pozor, aby nedošlo k jejímu poškození. Textilie je skvělou ochranou před škůdci.
Jakmile konstrukci přetáhneme textilií nebo fólií, je potřeba pokrývku po stranách zatížit, stačí k tomu cihly nebo kameny.
Jakou zvolit velikost tunelu
Máme pro vás tip na ideální velikost, upravte si ale samozřejmě rozměry podle svých potřeb a možností.
- Pokud je váš záhon široký 120 cm, což je ideální velikost pro jednoduchou obsluhu a péči, budete potřebovat textilii o šířce 3 metry. Výhodné je koupit si textilii v délce 10 metrů. Pokud je váš záhon kratší, můžete ji na jednom konci zastřihnout nebo prostě stočit - možná se bude rozměr hodit příště.
- Mezi jednotlivými oblouky ponechte vzdálenost cca 50 cm, větší rozestupy již nejsou vhodné. To znamená, že na třímetrový záhon budete potřebovat 7 oblouků, každý v délce 2 metry.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Pro větší tepelnou pohodu rostlin
Pokud budete pěstovat v tunelu třeba okurky nebo papriky, a předpověď hlásí chladnou noc, jednoduše přidejte na noc vrstvu fólie, ať mají vaše rostlinky lepší tepelnou pohodu. Zajímá vás, jak konstrukci k pěstování sestavit? Naše krásná zahrada má pro vás podrobný návod na pěstitelský tunel i s názorným videem.
Co v tunelu pěstovat
Příznivé prostředí se bude vašim rostlinám líbit. Poradíme, na co vše lze tunel využít.
- Listová zelenina pod krytem rychleji roste a je chráněná před nepříznivým počasím. Vyzkoušejte např. salát, rukolu a brzy na jaře špenát.
- Košťálová zelenina má větší tepelnou pohodu a nedostanou se k ní škůdci.
- Kořenová zelenina lépe klíčí a také roste. Pod krytem se daří nejen ředkvičkám, ale také např. mrkvi. Červená řepa spolehlivě a lépe klíčí.
- Bylinky, jako např. majoránka a bazalka, v chráněném prostředí lépe prospívají.
- Plodová zelenina: Kryt se skvěle hodí na začátku sezóny, rostliny jsou lépe chráněné a rychleji rostou. Vyzkoušejte pod krytem pěstovat okurky, ale i cukety nebo patizony. Papriky mají velmi rády teplo, proto i pro ně je tunel výborným řešením. Až rostliny povyrostou, můžete přikrývku sundat.
Výhody zahradního tunelu
Ještě nad tunelem váháte? Pokud nevlastníte skleník nebo fóliovník, mohl by se vám hodit. Má celou řadu výhod.
- Zajišťuje větší tepelnou pohodu rostlin, což umožňuje dřívější výsev nebo výsadbu na jaře.
- Chrání zeleninu před nepříznivým počasím - před chladem, prudkým deštěm, ale i před kroupy. Samozřejmě ne dokonale.
- Poskytuje ochranu před škůdci a tím snižuje potřebu různých prostředků pro ochranu.
- Textilie propouští vláhu a také, stejně jako fólie, snižuje odpařování ze záhonů.
- Jedná se o velmi levné řešení, snadno proveditelné i nezkušeným kutilům.
- Materiál se dá po použití snadno uklidit a uchovat zase na příště.
Tunel vám umožní pěstovat jednoduše rostliny citlivější na chlad bez zvláštních finančních nebo prostorových nároků. Co třeba vybudovat tunel nad dobře vyhnojeným vyvýšeným záhonem? Zelenině se bude dařit skvěle.
Pokud máte s tunelem na zahradě zkušenosti, budeme rádi, když nám o tom napíšete. Pro další čtenáře bude jistě zajímavé, co vše se dá pod jednoduchým krytem pěstovat.
Komentáře