Na zeleninový vývar zužitkujeme bohatou úrodu ze zahrady. Nic nemusí přijít nazmar
Zeleninový vývar se v kuchyni rozhodně neztratí. Je součástí polévek a omáček, využijeme ho i do karbanátků a některých jídel. Zelenina z našich zahrad nám může poskytnout ještě více užitku, než běžně získáváme. Mnoho částí rostlin zbytečně vyhodíme, ale je to škoda.
Chutný zeleninový vývar získáme povařením zeleniny ve vodě a následným scezením. Hotový vývar obvykle co nejdříve spotřebujeme, ale přebytek také můžeme zmrazit a použít, jakmile bude potřeba. Jídla s ním budou nejen chutnější, ale také výživnější.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak udělat vývar ze zeleniny
Na vývar si vybereme zeleninu, kterou máme rádi.
- Používáme pouze zdravou a kvalitní zeleninu. Nesmí být napadená škůdci, hnilobou a plísněmi, ale nevadí, pokud je malá. Z chutné zeleniny vývar získá příjemnou vůni a chuť. Nechutné, dřevnaté či dokonce nahořklé části zeleniny se nehodí ani na vývar.
- Co všechno se hodí na vývar? Mezi nejoblíbenější druhy zeleniny patří mrkev, pórek, celer, cibule, květák, brokolice, kedlubna, chřest a hrášek. V menším množství lze použít rajčata, papriku a česnek. Zužitkujeme i mladou nať z protrhané mrkve a petržele nebo nespotřebované části košťálovin. Na vývar používáme především směsi zeleniny a při kombinování druhů můžeme experimentovat. S množstvím cukrové kukuřice, mrkve a pastiňáku to nepřeháníme, protože dají vývaru nasládlou chuť. Opatrnost je na místě při použití tuřínu, ředkviček nebo vodnice - přestože se jedná o výbornou zeleninu, ve vývarech každému nevyhovuje.
- Zeleninu nejprve očistíme a dobře umyjeme, pak ji nakrájíme na menší kousky, které se rychleji vyvaří (vyluhují do vody). Strouhání není vhodné, protože by se zelenina rozvařila a vývar by již nebyl čirý.
- Zeleninu dáme do hrnce, zalijeme studenou vodou a pozvolna povaříme. Můžeme přidat i oblíbené bylinky a koření, pouze však v malém množství.
- Vývar po uvaření scedíme. Scezené zbytky obvykle již vyhodíme - svou chuť i živiny již předaly vývaru.
- Tip: Pokud zeleninu nejprve podusíme na malém množství tuku, bude vývar chutnější.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak používat a skladovat vývar
Hotový vývar co nejdříve spotřebujeme nebo po vychlazení zamrazíme.
- Vývar používáme na zvýraznění chuti polévek a omáček, které ještě dále dochutíme a osolíme. Vývar lze přidat i tam, kam běžně dáváme jen vodu. Hodí se např. při vaření rýže, bulguru, kukuřičné polenty a oblíbeného kuskusu. Je skvělý do karbanátků. Vegetariáni ho ocení při vaření sójových kostek nebo sójového granulátu před dalším zpracováním.
- Pokud je zeleninový vývar základem polévky a ta má zůstat čirá, uvaříme těstoviny (nebo jinou zavářku) zvlášť, a pak teprve přidáme do vývaru.
- K mrazení vývaru se výborně hodí kelímky od jogurtu. Při mrazení jsme opatrní, aby se nám vývar v mrazničce nevylil. Po zmrazení ho z kelímku kvůli úspoře místa přendáme do mikrotenového sáčku a označíme názvem.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Z jaké zeleniny máte vývar nejraději? Můžete nám napsat své tipy do komentáře pod článek.
Komentáře