Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zázvor je populární surovinou, která je ceněná pro svůj pozitivní vliv na naše zdraví. Čerstvý nastrouhaný kořen se používá na přípravu čajů i na dochucování některých jídel. Naše babičky sušený zázvor používaly do tradičního a starobylého pečiva - do zázvorek.

Zázvorky mají typický tvar a také typickou ostrou chuť po zázvoru. Pečeme je alespoň tři týdny před Vánocemi. Do starších receptů se používá k nakypření amonium (dá se koupit v drogérii), zázvorky díky němu mají po upečení uvnitř typickou "dutinku", ale zázvorky s kypřicím práškem v sobě dutinku nemají. V našem receptáři najdete i recepty na zázvorky bez kypřidla, v tom případě pečivo pěkně naskočí díky našlehaným vajíčkům.

Jak udělat zázvorky

Naučíme vás jednoduchý recept na zázvorky, do kterých není potřeba dávat žádné kypřidlo.

  1. Připravte si na základní dávku těsta 280 g moučkového cukru, 2 vajíčka, 2 žloutky, 280–380 g hladké mouky a 1 lžíci mletého (sušeného) zázvoru. 
  2. V míse vyšlehejte důkladně cukr, vejce a žloutky
  3. Do vzniklé pěny přidejte mletý zázvor a 280 g prosáté mouky. Pokud se vám těsto bude příliš lepit, můžete opatrně přidávat další mouku - tak, aby vzniklo hladké těsto. Přidávejte pouze nezbytné množství mouky, aby pečivo nebylo příliš tuhé. 
  4. Plech vyložte pečicím papírem. Těsto rozválejte na tenký plát (o síle 3–5 mm) a vykrajujte z něho zázvorky. Používá se obvykle typický tvar vykrajovátek, který připomíná zázvorový kořen, ale můžete použít i jiný tvar. Vykrajování půjde lépe, když vykrajovátko vždy trochu pomoučníte.
  5. Další postup je typický pro zázvorky - vykrájené kousky nechte na plechu schnout přes noc (nebo alespoň několik hodin), a to na chladném místě. Péct je budete až následující den.
  6. Druhý den obraťte jednotlivé kousky spodní stranou vzhůru a plech vložte do trouby předem vyhřáté na 180 °C. Při této teplotě pečte zázvorky asi 5 minut, pak teplotu snižte na 160 °C a pečte dalších 6–8 minut dorůžova. Pečení je velmi rychlé, proto včas zázvorky vyndejte, aby se nepřepekly.
  7. Upečené zázvorky je potřeba nechat před konzumací změknout - čerstvé jsou příliš tvrdé, ale čím jsou starší, tím chutnají lépe. Zázvorky uložte na chladné místo, do Vánoc krásně změknou. Pokud je třeba, pomůžete jim, když k nim přidáte rozkrojené jablko. Jen pozor, jablka je potřeba měnit, aby nezačala plesnivět. 

Podívejte se na celé znění receptu na maminčiny zázvorky, postup ukazuje také úvodní video.

Zázvorky není potřeba nijak zdobit, ale pokud chcete, můžete je dozdobit citrónovou polevou.

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky