5 tipů, jak uchovat kopr na zimu: Nať skvěle ochutí tradiční polévky i omáčky
Kopr je cenný pro mladou aromatickou nať, kterou používáme především do polévek a omáček. Jemně nakrájená nať je nejchutnější čerstvě sklizená, ale přebytek snadno uchováme po celou zimu, až do příští sklizně.
Mladou nať kopru sklízíme jednoduše otrháváním. Nepotřebujeme k tomu ani nůž nebo nůžky. Otrhanou nať doma opláchneme chladnou vodou a necháme okapat. Můžeme ji osušit utěrkou. Pak pokračujeme podle zvoleného postupu.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak uložit kopr na zimu
Nať kopru můžeme uchovat několika způsoby:
- Jemně nasekaný kopr snadno zmrazíme v mikroténových sáčcích. Kopru do sáčku nedáváme mnoho a při ukládání do mrazničky sáčky rozložíme do tenčí vrstvy. Jakmile kopr zmrzne, sáčky "pomačkáme", aby se kopr nespojil do jedné "hroudy", ale šel pak snadno odebírat. Sáčky popíšeme (název, datum uložení). Podívejte se, jak mrazit naťovou zeleninu.
- Kopr můžeme jednoduše nakládat do soli. Podívejte se, jak postupovat. Na 1 kg kopru potřebujeme 25–30 dkg soli.
- Kopr lze naložit do sladkokyselého nálevu a pak sterilovat.
- Kopr můžeme sušit, a to nejlépe v elektrické sušičce.
- Naše babičky kopr nakládaly do octa. Marie Janků-Sandtnerová ve své Knize rozpočtů a kuchařských předpisů radí: "Pěkný mladý kopr ostříháme, vypereme a osušíme lehce utěrkou. Potom jej složíme do sklenice, zalijeme svařeným, osoleným octem a sklenice povážeme dvakrát pergamenem."
Nať i květy kopru využijeme při nakládání zeleniny, ať už sterilované nebo kvašené. Semena kopru lze používat podobně jako semena kmínu.
Čerstvý nakrájený kopr přisypeme do polévek a omáček po odstavení, aby se zbytečně nevařil. Naložený kopr přidáváme už během vaření.
Následující videorecept vám předvede, jak připravit koprovou omáčku:
Komentáře