Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak upéct králíka. Záleží, jestli má být dokřupava propečený nebo raději dušený. Poradíme s postupem

Kdysi patřili králíci k běžným obyvatelům každého venkovského dvora. Pohodlnější způsob života, dostatek masa na současném trhu i zvýšené náklady na domácí chov králíků způsobily vymizení králíkáren a domácí králík se stal poměrně vzácnou lahůdkou. Pokud máme možnost ušáka koupit nebo ho dokonce dostaneme darem, připravíme ho co nejlépe - třeba ho upečeme.

Králičí maso je jedním z nejlehčeji stravitelných mas, má jemná vlákna, obsahuje minimum tuku. Bílé králičí maso má nevýraznou chuť, při úpravě s tím počítejte a připravte si různé druhy koření, bylinek nebo kořenovou zeleninu. Králík výborně chutná s kmínem, cibulí a česnekem, "sluší" mu slanina nebo jalovec a bobkový list. Určitě nic nepokazíte, když ke králičímu masu přidáte rozmarýn.

Jak králíka upéct?

Při pečení králika, bude záležet na tom, zda máte chuť na maso upečené do křupava nebo maso v troubě spíše udušené, kdy ho měkounké vyndáte a z výpeku pak ještě připravíte některou z vhodných omáček, kterou podáváte s masem a kyprým domácím knedlíkem nebo těstovinami.

  • Pokud necháme králičí maso před kuchyňskou úpravou odležet, bude pak chutnější a stravitelnější.

  • Před přípravou je vhodné králíka naporcovat. Bude se s ním lépe manipulovat a také se líp (stejnoměrně) propeče.

  • Velice vhodné je předem naložit králíka do různých kořeněných marinád nebo do kefíru či kyselého mléka. Maso pak bude křehčí.

  • Pokud maso nenakládáme, alespoň ho před přípravou osolíme a lehce pokapeme citrónem.

  • Nechceme-li mít pečené maso suché, přidáme k němu péct kousek tučnějšího vepřového. Asi nejčastěji se používá vepřový bůček.

  • Dalším způsobem, jak zjemnit toto suché maso, je špikování. Špikujeme klínky špeku nebo slaniny vyšší vrstvu masa - hlavně maso králičích zadních nohou (kýt) a maso okolo páteře.

  • Starší králičí maso je vhodnější nejprve podusit a teprve pak zakryté dopéct v troubě. Při pečení nezapomeneme maso polévat, aby bylo šťavnaté. Šťávu nenecháme zcela vypéct, občas králíka nezapomeneme podlévat.

  • Králík potřebuje k dokonalému změknutí minimálně 90 mniut. Během pečení můžeme maso několikrát obrátit, podlít a maso polít.

Králík pečený v troubě

  1. Během přípravy králíka v pekáči nechte rozehřát troubu.

  2. Do pekáče nalijte trochu vody, přidejte kousek másla nebo sádla, popř. kostičky slaniny a cibule.

  3. Králičí maso prošpikujte, osolte a okořeňte, vložte do pekáče a zakryjte poklicí nebo alespoň překryjte alobalem.

  4. Vložte péct do trouby a lehce stáhněte teplotu. Čím bude teplota nižší, tím déle se bude králík péct, ale o to více bude maso jemnější a šťavnatější.

  5. Po hodině pečení (cca 180 °C) maso odkryjeme, obrátíme, podlijeme (je-li třeba) a vložíme do trouby dopéct.

  6. Ke konci pečení králíka odkryjeme, aby se maso opeklo dozlatova.

Zcela stejně několik porcí králíka můžete upéct v remosce.

Králík dušený v troubě

  1. Troubu rozehřejeme na nižší teplotu než při pečení.

  2. Maso připravíme velice podobně, jako na pečení (včetně špikování špekem).

  3. Králíka v pekáči zakryjte, vložte do trouby a teplotu snižte na cca 150 °C. Při této teplotě nechte králíka dusit asi 2,5 hodiny.

Snad se Vám s naším návodem povede králíka upéct šťavnatého a budete se k jeho masu rádi vracet. Právě to, že se králík vysuší, je důvod, že podruhé si ho hodně lidí už nekoupí. Přitom jeho maso je velice dietní a ne nadarmo patří do skupiny vhodné i pro nemocniční stravování. Je dobré králíka nevyřazovat z jídelníčku, maso je vhodné i pro děti.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky