Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vanilkové rohlíčky jsou opravdovým symbolem českých Vánoc. V každé rodině najdeme osvědčený recept a vždy se bude mírně lišit použitými ingrediencemi. Někdo preferuje do těsta vlašské ořechy, jiní přidávají mandle nebo lískové ořechy.

Stejně jako linecké cukroví i vanilkové rohlíčky na české stoly doputovaly z Rakouska. Toto cukroví začínáme péct převážně kolem první adventní neděle, aby se rohlíčky do vánoc naležely a zkřehly. Obalujeme je horké v moučkovém cukru.

Z jakého těsta se připravují

Těsto se skládá z hladké mouky, cukru, namletých vlašských ořechů (případně se dají použít též lískové ořechy nebo mandle), dále másla, žloutku a vanilky (případně vanilkového cukru). Některé recepty přidávají i citronovou kůru.

Vanilkové rohlíčky patří mezi jedno z nejoblíbenějších vánočních cukroví. Voní po oříšcích a vanilce, moučkový cukr, ve kterém jsou obalené, připomíná nadýchaný sníh. Recept má každá rodina svůj… Podívejte se na všechny vanilkové rohlíčky.

Jaké ořechy se dávají do těsta

Tradiční rohlíčky se připravují z mletých vlašských ořechů, vylupování ořechů je zřejmě nejpracnější část přípravy rohlíčků. Nic nezkazíme lískovými oříšky ani mletými mandlemi - těsto bude jemné a křehké. Oříšky mu dají tu správnou a nezaměnitelnou chuť. 

Jak dlouho nechat uležet těsto

Hotové těsto zabalíme do mikrotenového sáčku a uložíme do lednice ztuhnout. Doporučená doba je minimálně jeden den, ale pokud na těsto pospícháme, necháme je v lednici alespoň 2 hodiny. 

Jak tvarovat rohlíčky

Rohlíčky můžeme tvarovat několika způsoby:

  • pomocí formiček, do kterých těsto natlačíme a po upečení jednoduše vyklopíme.
  • Dalším způsobem je udělat si z těsta kuličku, poté vyválet užší váleček a ohnout do tvaru rohlíčku.
  • Poslední možností je z většího kusu těsta vyválet dlouhý váleček a ukrajovat stejně dlouhé díly a vytvarovat rohlíček. Pokud máme větší vykrajovátko tvaru kruhu, můžeme tímto způsobem odkrajovat jednoduše stejné díly.

Jak obalovat rohlíčky

Rohlíčky vždy po upečení ještě horké obalujeme v moučkovém cukru, do kterého jsme přidali vanilkový cukr nebo také pravou vanilku. Pár týdnů před pečením si můžeme vyrobit také vlastní vanilkový cukr, který bude mít neodolatelné aroma.

Skladování rohlíčků

Rohlíčky si naskládáme do krabic nebo plechových dóz vyložených ubrousky a uložíme je nejlépe na temné a chladné místo. Cukroví nedáváme na balkon, proměnlivé teploty mu nesvědčí.

Nyní už víte vše o vanilkových rohlíčcích a můžete se do nich s radostí pustit. Podle videoreceptu je hravě zvládnete. Máte tajný trik, co dělá rohlíčky dokonalé? Inspirujte ostatní v komentáři.

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky