Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak jednoduše uvařit cizrnu? Máme pro vás tři tipy, jak ušetřit čas i práci při vaření oblíbené luštěniny
Zdroj: pixabay, Lebemaja

Cizrna je skvělá luštěnina, která je úžasným zdrojem rostlinných bílkovin. Připravit z ní můžeme polévku, pomazánku i hlavní jídlo. Jak ji uvařit tak, abychom s ní neměli mnoho práce?

Pokud nás trápí nadýmání, předejdeme tomu tím, že cizrnu nejprve na několik hodin (i na celou noc) namočíme do vody. Zkrátíme tím také potřebnou dobu na její uvaření. Přebytečnou vodu poté slijeme a cizrnu uvaříme v čerstvé vodě. Proti nadýmání mohou pomoci také bylinky, jako např. bazalka a saturejka.

Vaření cizrny v obyčejném hrnci

Předem namočenou cizrnu zalijeme v hrnci čerstvou vodou a přivedeme k varu. Poté ji pozvolna vaříme přibližně hodinu až do změknutí. Pokud bychom cizrnu předem nenamáčeli, prodlouží se doba jejího vaření. Cizrnu solíme až těsně před dovařením, nebo ji dosolíme až v jídle, do kterého ji přidáváme.

Vaření cizrny v pomalém hrnci

Pokud vaříme luštěniny častěji, pak má smysl investovat do pomalého hrnce. Cizrnu vložíme večer do hrnce, zalijeme dostatečným množstvím vody a zapneme. Ráno budeme mít doměkka uvařenou cizrnu bez spousty páry v kuchyni a hlídání hrnce.

Vaření cizrny v tlakovém hrnci

Dalším pomocníkem při vaření cizrny je tlakový hrnec. V tlakovém hrnci se naopak doba vaření zkracuje. Cizrnu budeme mít uvařenou přibližně za půl hodiny, ale opět záleží na době namočení. Proto ji po půl hodině zkontrolujeme a případně dovaříme.

Co připravit z cizrny?

Z cizrny se připravuje např. tradiční pomazánka hummus, výborná je také cizrna na paprice, cizrnový salát, nebo z ní připravíme chutné karbanátky, jak je vidět na následujícím videu:

 

Komentáře

Další tipy a triky