Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nejčastější chyby při vaření bramborových halušek: Které to jsou a jak se jim vyhnout
Zdroj: Top recepty

Bramborové halušky jsou velmi jednoduchým a levným jídlem, na jehož přípravu nám stačí jen několik surovin. Potřebujeme pouze brambory, mouku, sůl, vodu a případně vejce. Z těsta uvaříme halušky, pak už se stačí rozhodnout, čím halušky doplníme a můžeme servírovat. Jenže pokud s vařením halušek nemáme zkušenosti, výsledek nemusí vyjít podle našich představ.

Halušky by měly být uvnitř pevné a na povrchu jen mírně oslizlé. Měly by si držet příjemnou konzistenci a nebýt rozvařené. Hotový pokrm sice není na pohled až tak atraktivní, ale když halušky ochutnáme, teprve si je zamilujeme. A jaké jsou obvyklé chyby? Poradíme, jak na to, aby se nám halušky povedly.

Nejčastější chyby při vaření halušek

Pokud s vařením halušek nemáme zkušenosti, bude se nám hodit několik tipů a upozornění.

  • Brambory jsme nastrouhali příliš nahrubo: Výsledkem je nesoudržné těsto. Lepší je brambory nastrouhat velmi najemno. Zvolíme buď nejjemnější struhadlo, které máme, nebo použijeme elektrického robota, pokud nám jemnou variantu strouhání nabízí.
  • Těsto "vyžaduje" příliš mnoho mouky: Tekutinu z nastrouhaných brambor slijeme po nastrouhání do jiné nádoby. Po chvíli se v nádobě na spodu usadí škrob, který (po odlití horní části tekutiny) můžeme k bramborám opět vrátit. Někdy se místo toho přidává do těsta trochu bramborového škrobu. Pokud tekutinu neslijeme, bude potřeba přidat zbytečně mnoho mouky.
  • Těsto je velmi řídké: Zřejmě jsme ponechali tekutinu (viz předchozí bod). Správně by těsto mělo být soudržné a mírně lepivé.
  • Halušky ucpávají otvory, přes které je protlačujeme do vroucí vody: Možná máme příliš husté těsto nebo malé otvory. Pokud budeme mít větší otvory na protlačování, půjde to lépe. Dobrým pomocníkem je "haluškovač", který se prodává ve více typech. Nebo můžeme dát haluškové těsto na prkýnko a pomocí nože halušky do vroucí vody rychle házet. Tímto způsobem budeme mít méně nádobí k mytí.
  • Halušky se na sebe lepí: Možná je vaříme namačkané v malém množství vody. Správně by se měly vařit ve větším množství osolené vody, aby měly dostatek prostoru a dobře se provařily. Po protlačení těsta do vroucí vody halušky hned zamícháme, aby se vzájemně neslepovaly.
  • Uvařené halušky jsou příliš pevné a tuhé: Do těsta jsme zřejmě dali příliš mnoho mouky. Obvykle dáváme mouku k bramborám v poměru 2:3, brambor má být vždy více. 
  • Halušky budou nadýchanější, když místo pouze hladké mouky použijeme polohrubou nebo smícháme hladkou a hrubou
  • Halušky jsou příliš oslizlé: Předejdeme tomu tím, že jakmile v hrnci vyplavou, ihned je vylovíme. Vylovit je můžeme sítem nebo je přes síto scedíme. Vhodnější je síto s většími otvory, aby se neucpávalo a voda jím rychle protekla. Zajímá vás, jak vyčistit sítko? Poradí další článek.

Hotové halušky dáme do mísy a hned je promícháme např. s brynzou a osmahnutou slaninou. Vegetariáni mohou použít na kostky nakrájené osmahnuté tofu. Halušky můžeme podávat také s kysaným zelím, ty se obvykle nazývají "strapačky".

 

Bramborové halušky podle názorného videa

Je skvělé, když na halušky máme osvědčený recept, a ještě lepší je mít možnost správný postup vidět na vlastní oči, dříve než se do vaření sami pustíme. A přesně to nám nabízí následující video:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky