Jak uvařit kroupy, aby nenadýmaly? Dříve bývaly důležitou součástí jídelníčku, jsou výživné, levné a když se dobře uvaří, tak velmi chutné
Kroupy nemají výraznou chuť, proto se dají využít do různých pokrmů, především slaných, ale i sladkých. Přidáváme je do polévek, oblíbená je kombinace s hrachem a kysaným zelím. Výborně se hodí k houbám.
Kroupy jsou bohaté na bílkoviny, vitamíny řady B, minerální látky a škrob. Výborně nás zasytí, jsou hodnotné a přitom levné - přesně takové, jaké potřebujeme. Vyzkoušejme oblíbená jídla, která by se bez krup neobešla.
Jak předcházet nadýmání
Na předcházení nadýmání se zaměřujeme především u luštěnin. Kroupy jsou při konzumaci mnohem šetrnější. Pokud nám ale přesto nadýmání způsobují, může to být často kombinací např. s hrachem. Pokud chceme nadýmání předcházet, uplatníme několik jednoduchých rad:
- Kroupy před vařením namočíme, čímž zároveň urychlíme dobu jejich vaření. Namáčíme je alespoň na dvě až tři hodiny, nejlépe však přes noc.
- Poté vodu, ve které jsme je namáčeli, slijeme.
- Uvaříme je pozvolna doměkka, můžeme k nim přidat koření, které brání nadýmání - např. kmín, majoránku, koriandr, anýz, saturejku či bazalku.
A pokud nás přesto nadýmání potká, dobrým pomocníkem je malé množství aktivního uhlí, které si opatříme z lékárny.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Hornickej knedlík ve vajíčku podle Adama Runduse. Připravený jako sendvič se šunkou a okurkami chutná skvěle
Jak na pravého houbového kubu? Nejlepší je ze sušených modráků, které dodají černou barvu, a důležitá je správná velikost krup
Šumajstr aneb Kočičí svatba s fazolemi: Původně postní jídlo z fazolí a krup ochucené uzeným zasytí a báječně chutná
Komentáře