Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Špenát je populární nejen jako jarní, ale i celoročně snadno dostupná zelenina. Na jaře i na podzim ho můžeme sklízet z vlastní zahrady, a v průběhu celého roku špenát běžně koupíme, ať už jako mražený, nebo ve formě čerstvých listů. A další výhoda této listové zeleniny? Špenát je velmi levný.

Špenát pro jarní sklizeň se vyplatí vyset už na podzim, na jaře ho brzy budeme sklízet a listy budou výrazně větší než listy z jarních výsevů. Trháme je pravidelně a zavčas, než začnou rostliny vyhánět do květu a ztrácet na chuti i kvalitě. Uplatnění špenátu je široké, výborný je syrový i tepelně upravený. Tentokrát se podíváme, jak postupovat, když chceme špenát připravit "klasicky", tak jak ho všichni, nebo alespoň většina, milujeme z dětství.

Jak připravit špenát před vařením

Použijeme buď špenát mražený, v tom případě je postup velmi rychlý, nebo využijeme špenátové listy z vlastní zahrady. Nejprve je musíme dobře opláchnout, nejlépe pod sprchou, abychom je zbavili případných nečistot. I když se zdá, že je špenátu velká hromada, po spaření horkou vodou výrazně ztratí na objemu. Pokud máme k dispozici špenát mražený, před použitím ho není třeba rozmrazovat, stačí ho krátce opláchnout pod proudem teplé vody, aby se dal snadno vyjmout z obalu.

Jak uvařit výborný špenát

Na vaření podle našeho receptu potřebujeme mražený špenátový protlak, mléko, několik stroužků česneku. Dále olej, cibuli, hladkou mouku, a na dochucení sůl a mletý pepř.

  1. Nejprve nakrájíme nadrobno cibuli a na oleji ji osmahneme dosklovita
  2. Přidáme hladkou mouku a usmažíme světlou jíšku.
  3. Mícháme a přilijeme mléko, znovu dobře promícháme, aby nevznikaly hrudky.
  4. Dále přidáme špenát (mražený nebo čerstvý, který jsme spařili).
  5. Za stálého míchání přivedeme k varu. Osolíme a opepříme. Vaříme cca 20 minut při pozvolném varu.
  6. Občas promícháme. A protože špenát rád "prská", raději hrnec přikryjeme pokličkou, abychom neměli po vaření zbytečnou práci s čištěním sporáku.
  7. Ke konci vaření ještě přidáme utřený česnek.
  8. Podáváme s bramborami a vařenými vajíčky, nebo tak, jak jsme zvyklí.
Po zhlédnutí našeho videa určitě uvaříte skvělý špenát. 
Pokud nemáte na zahrádce obyčejný špenát, můžete podobně zpracovat např. špenát čtyřboč (populární rostlina vyššího vzrůstu) nebo velké listy mangoldu (pěstuje se více odrůd různých barev). Při vaření klasického špenátu můžete na jaře přidat trochu kopřivových listů nebo listy medvědího česneku.
A jak máte nejraději špenát vy? Můžete se s námi podělit o své tipy do komentářů.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky