Jak vařily povidla naše babičky? Máme pro vás rady a tipy ze starých kuchařek
Povidla jsou skvělou a hodnotnou pochoutkou, kterou používáme nejen jako náplň moučníků, ale i k mazání pečiva nebo do jogurtu k snídani. Mnozí této dobrotě dají přednost před marmeládou a pokud použijeme dobře vyzrálé švestky, může být k výrobě povidel spotřeba cukru minimální.
Na vaření povidel máme své oblíbené recepty, ke kterým se vždy na podzim vracíme. Zkoušíme povidla s mícháním i bez míchání, na sporáku i v troubě, někdy přidáváme ocet. Jak ale vařily povidla naše babičky nebo dokonce prababičky? Máme pro vás inspiraci ze starých kuchařek, třeba některé osvědčené rady poslouží i vám.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak vařit povidla úsporně
Možná vás zaujme několik tipů z Úsporné kuchařky z roku 1928, kterou napsala a sestavila Anuše Kejřová, majitelka koncessované kuchařské školy a odborná učitelka z Hradce Králové:
- V době švestek hledíme koupiti na povidla švestky již hodně zralé, které jsou sladší.
- Švestky rozloupané dáme do hrnce vařiti. Abychom nemusili stále povidla hlídati a k nim topiti, vařme je, když topíme ráno, v poledne a večer, a to vždy je nechávejme na stranách plotny, aby se nám nepřipálila.
- Nůši švestek budeme vařiti třeba několik dní, než zhoustnou. Když povidla houstnou, musí se jimi stále míchati, neb se ráda připalují. Stane-li se nám již ta nehoda, tedy je rychle do jiné nádoby přendejme. Hustá musí býti tak, aby se nám ode dna dělila.
- Bývá zvykem, že když se vaří povidla, topí se celý den a stále se jimi míchá, až jsou hotova. Je to škoda času a paliva; takto se uvaří, aniž bychom byly tím nějak obtěžovány a nepřipálí se, jakž se často stává při rychlém vaření.
- Švestkové pecky jsou velice cenným materiálem v kuchyni; pecky se vyperou a dobře v troubě usuší. K další potřebě uchováme je na suchém místě. Výborné jsou z nich (z jader) cukrovinky.
Jak se nespálit při vaření povidel
Marie Janků-Sandtnerová, odborná učitelka vaření a domácího hospodářství, ve své Knize rozpočtů a kuchařských předpisů (z dvacátých let minulého století) radí:
- Hodně zralé, oprané švestky zbavíme pecek, trochu je rozvaříme a dáme do druhého dne do studena.
- Pak stále jimi míchajíce uvaříme je hodně na husto. Hustá horká povidla nalijeme do čistých nádob, když vychladla, položíme na povrch rumem namočené kolečko ve velikosti průměru nádobky z pergamenového papíru a nádobu povážeme dvakráte pergamenovým papírem, mezi který rozetřeme salicylový prášek.
- Při vaření veškerých povidel dbáme, aby se celá plocha dna stejně zahřívala.
- Pod ruku, kterou povidla mícháme, dáme si kastrol se studenou vodou, kterou častěji vyměníme, aby rozžhavená plotna nám nepálila na ruku.
- Vařečku máme s dlouhým držadlem, aby nás zavařenina nepostříkala a nespálila.
- Povidla slazená: Oprané, pecek zbavené švestky rozvaříme a prolisujeme. Pak přidáme dobrý vinný ocet nebo citronovou šťávu a uvaříme je do husta, načež přisypeme cukr a znovu je povaříme. Na 2,5 kg zralých švestek dáme 40 až 50 dkg krystalového cukru, k tomu 1/4 l vinného octa nebo z 5 citronů šťáva.
Švestková povidla z trouby
Na závěr pro vás ještě máme video-recept, který vás naučí připravit skvělá švestková povidla v troubě. Povidla by se měla svařit na 1/3 původního objemu. Co se týče postupu máme dvě možnosti - při vyšší teplotě jsou povidla uvařená rychleji, ale při nižší teplotě je uvaříme za výrazně delší dobu.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Trvanlivá domácí povidla vaříme z dobře vyzrálého ovoce. Umíte je uvařit téměř bez práce a bez míchání?
Desatero rad na téma povidla: Snadno je připravíme z čerstvých švestek, hrušek i jablek
Desatero rad na téma švestky: Připravíte z nich výtečná povidla, skvělý kynutý koláč nebo chutný kompot
Komentáře