Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vařit jáhly. Zdravě doplní jídelníček a jejich příprava není složitá

Znáte jáhly? Vypadají jako kuskus, ale na rozdíl od něj jsou přirozeně bezlepkové. Maličká žlutá zrníčka jáhel nejsou nic jiného, než vyloupané proso. Bývalo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří ho jedli připravené jako výživné kaše, placky nebo ho přidávali do polévek. Kdysi se jáhlová kaše podávala jako poslední jídlo svatební hostiny, aby měli novomanželé vždy dostatek peněz.

Nebojte se jíst jáhly

Dnes jáhly na našem jídelníčku bohužel většinou chybí. A přitom jsou vynikajícím zdrojem železa, hořčíku, fosforu a vitaminů skupiny B. Jsou ideální potravinou chránící před chudokrevností, depresemi a únavou. Jáhly jsou nejen bezlepkové, ale zároveň dobře stravitelné a nebývají na ně žádné alergie. Mohou je potravinoví alergici, lidé s celiakií, atopickými ekzémy, hodí pro sportovce, rekonvalescenty i malé děti, patří mezi takzvané zahřívací potraviny, vhodné především pro chladnější období roku.

Jejich zpracování v kuchyni je přitom velice jednoduché a využití široké.

Recepty na nejlepší jáhly

Vařené jáhly se skvěle hodí jako příloha k masu, zelenině či omáčkám, připravíte z nich placičky, škubánky, nákypy (známý jahelník), jáhlové rizoto i nejrůznější zapékané pokrmy se zeleninou, masem nebo houbami. Výborné a hlavně dětmi vítané jsou různé sladké jáhlové nákypy, knedlíčky s ovocem nebo dezerty.

  • Před přípravou jáhly na sítku několikrát důkladně spařte horkou vodou, čímž odstraníte jejich případnou nahořklou chuť.
  • Vařte je v mléku nebo v osolené vodě s kapkou oleje (nebo kouskem másla) 15-20 minut, na jeden díl jáhel 2 až 2,5 dílů vody. Po uvaření získáte skvělou univerzální ́hmotu ́ na další zpracování. Čím více použijete při vaření vody (mléka), tím budou kašovitější a lepivější (poměr jáhel a tekutiny u kaše je 1:4-5).

  • Z uvařených jáhel můžete připravit také jáhlové placičky, šťouchance, škubánky, šišky.

  • Ve formě méně kašovité, když vaříme s nižším poměrem vody, můžeme jáhly využít i jako přílohu nebo rizoto.

  • Jáhly se výborně hodí i jako příkrm už pro malé děti ve formě kaší.

  • Jáhly se dají koupit v podobě instantních kaší - tady je pak příprava ještě jednodušší.

Důležité upozornění na závěr:
Díky vysokému obsahu nenasycených mastných kyselin je třeba jáhly správně skladovat, aby brzo nedošlo k oxidaci (jáhly žluknou a nedají se už jíst). Nenechávat je ve spíži dlouho ležet a raději je brzo spotřebovat.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky