Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vyčistit připálený hrnec. Osvědčené a jednoduché postupy, jak se zbavit připáleniny bez zbytečné námahy
Zdroj: Unsplash

Stačí na chvilku odběhnout od sporáku - možná zvoní zvonek nebo rychle musíme něco vyřídit, a už může být cítit připáleninu. Když použijeme osvědčené postupy a doporučené vychytávky, půjde nám čištění připáleného hrnce mnohem lépe a často bez velké námahy.

Když se jídlo v hrnci lehce přichytí

Jakmile se pokrm začne přichytávat ke dnu, bývá nejlepší obsah hrnce co nejrychleji přemístit do jiné nádoby. Možná se nám jídlo ještě podaří zachránit a čištění bude snadné. Nejspíš bude stačit do hrnce nalít teplou vodu s prostředkem na nádobí a nechat ho odstát. Pak pomůže houbička na nádobí nebo drátěnka - v závislosti na materiálu hrnce.

Když se hrnec připálí

Někdy je ale připálení důkladné. V tom případě vyzkoušíme další osvědčené postupy za použití různých "pomocníků":

  1. Do hrnce rozetřeme na připálená místa pastu ze soli, kterou jsme rozmíchali v malém množství vody, a necháme odstát (přibližně 2 - 3 hodiny). Pak hrnec umyjeme.
  2. Při menším znečištění můžeme vyzkoušet citrónovou šťávu nebo rovnou plátky citrónu. Citrón se hodí i na čištění nádobí, které je zahnědlé od čaje - krásně vybělí zanesené hrnky.
  3. Nebo do hrnce nalijeme ocet a vodu, poté krátce povaříme. Z připálených míst se za pomoci vařečky začnou oddělovat připálené části. Postup podle potřeby zopakujeme.
  4. Dalším pomocníkem na čištění je jedlá soda, kterou zalijeme trochou teplé vody. Vznikne pasta, kterou rozetřeme na připálená místa a necháme působit. Poté hrnec vydrhneme a očistíme. Pasta z jedlé sody se hodí i na čištění připálenin v troubě.
  5. Ještě silnější účinky má prací prášek nebo prací soda. Do hrnce dáme lžíci přípravku, přidáme trochu vody (asi 2 cm do výšky ode dna) a krátce povaříme. Část připáleniny půjde po chvíli snadno odstranit dřevěnou vařečkou. Hrnec s prostředkem necháme odstát a po chvíli dočistíme. Tuto variantu používáme často s úspěchem, když se hrnec zdá už skoro "na odpis".
  6. Stejným způsobem můžeme použít dřevěný popel (z kamen), zalijeme ho vodou a povaříme. Čištění popelem nám nejspíš připomene čas prožitý na táboře, kdy jsme čistili popelem ešusy u potůčku.

Některé z uvedených postupů je výhodné provést opakovaně. A samozřejmě - po různě "agresivních" procesech čištění bude třeba hrnec před dalším použitím dobře umýt.

Výbornými pomocníky na čištění v domácnosti jsou soda, ocet a citrónová šťáva. Stojí za to je mít vždy po ruce a podle potřeby po nich sáhnout. Čištění připálených hrnců je jedna situace z mnoha, kdy se nám tyto prostředky hodí.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky