Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak vymačkat šťávu z cibule? Lidové léčitelství ji oceňuje při nachlazení
Zdroj: Pixabay, Silke

Cibule je na našem stole velmi často, a to syrová i tepelně upravená. Používáme ji do základu gulášů, některých omáček a dokonce i polévek. Mnoho receptů začíná "orestujte nakrájenou cibuli". Kromě toho, že dá jídlům báječnou chuť, už naše babičky ji oceňovaly jako pomoc při léčbě různých neduhů.

Z cibule snadno a levně získáme oblíbený prostředek lidového léčitelství, jedná se o cibulovou šťávu, která se v mnoha domácnostech používá jako podpůrný prostředek při léčbě nemocí dýchacích cest (při nachlazení). Výhodou je, že šťáva chutná i dětem. Poradíme vám, jak snadno a poměrně rychle takovou šťávu získáte.

Jak získat šťávu z cibule

Postup je velmi jednoduchý:

  1. Budete potřebovat několik pěkných cibulí. Cibule oloupejte a nakrájejte na menší kostičky
  2. Dejte je do porcelánové misky a přidejte k nim med. Na jednu střední cibuli použijte jednu větší lžíci medu. Cibuli s medem dobře promíchejte.
  3. Misku zakryjte talířkem a počkejte asi hodinu. Cibule začne velmi brzy pouštět šťávu, která ve spojení s medem příjemně chutná.
  4. Lžíci cibulové šťávy užívejte jako lék při kašli a onemocněních dýchacích cest. Takto alespoň radí lidové léčitelství a naše babičky.
  5. Některé recepty doporučují místo medu použít cukr, ale mějte na mysli, že med je ceněný pro své užitečné vlastnosti.

Jak používat cibuli

Dr. George Pamplona-Roger uvádí ve své Encyklopedii léčivých potravin: "Cibule působí mukolyticky (rozpouští hustý hlen), expektoračně (usnadňuje vykašlávání hlenu) a jako antibiotikum na grampozitivní bakterie. Při všech respiračních infekcích, od zánětu vedlejších dutin nosních až po zánět plic, dochází po konzumaci cibule - nejlépe cibule syrové, ale i vařené, pečené nebo její šťávy - ke zlepšení." 

Pro pozitivní účinky doporučuje tyto varianty použití cibule:

  • Syrová: V tomto stavu je nejzdravější, ale musí být čerstvá. Její štiplavé aroma se dá zmírnit tím, když ji několik minut budeme oplachovat pod tekoucí vodou a pokapeme ji citrónovou šťávou. Ten, kdo má žaludeční vřed nebo gastritidu, měl by cibuli jíst vařenou nebo pečenou.
  • Převařená ve vodě: Touto úpravou ztratí svoji štiplavou chuť a stane se stravitelnější, ale sníží se její léčivý účinek. Vařit by se neměla déle než minutu. Je možné pít i vzniklý vývar.
  • Pečená: Je velmi chutná, ale čím déle se peče, tím má menší léčivý účinek.
  • Cibulový sirup: Uvařte cibuli nakrájenou na kolečka. Potom ji rozdrťte na kaši a přidejte několik lžic medu nebo nerafinovaného cukru.
  • Cibulová voda: Připravuje se tak, že se nasekaná syrová cibule namočí na několik hodin do vody.
Syrovou cibuli nejčastěji používáme jako součást různých salátů a chutných pomazánek

Podle následujícího videa si můžete připravit výborný salát Coleslaw, ve kterém má cibule důležitou roli:

Podívejte se ještě na další rady, jak bojovat proti nachlazení přírodními prostředky. A pokud máte i vy nějaké zajímavé tipy a rady, budeme moc rádi, když nám je napíšete, třeba do komentáře pod článkem.

 

 

Další tipy a triky