Jak vyrobit vlastní kvásek: Základem jsou pouhé dvě ingredience
Jak si vyrobit vlastní kvásek? Je základem pečení chleba, slouží k ochucení polévek a je vhodný i na přípravu lívanců. K jeho založení vám postačí pouze mouka a voda, které začnou přirozeně fermentovat, tedy kvasit.
Upéct si svůj vlastní kvasový chléb je sen mnoha z nás. Jenže cesta k němu není jen o správném poměru ingrediencí na těsto, dostatečné době kynutí a dobře fungující troubě. Základem je prosperující a silný kvas. Poradíme vám, jak na něj.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak vytvořit vlastní kvas
Založení kvasu je opravdu jednoduché. Stačí vám pouze kuchyňská váha, sklenice, celozrnná mouka (obvykle žitná) a voda.
- Do čisté sklenice si odsypte 50 g celozrnné mouky, přilijte 50 g vlažné vody a promíchejte v hustou kaši bez hrudek. Sklenici přikryjte vlhkou utěrkou, kvas potřebuje přísun vzduchu. Směs nechte fermentovat, tedy kvasit při pokojové teplotě.
- Druhý i třetí den ke směsi ve sklenici přidejte 50 g mouky a 50 g vody. Dobře promíchejte, opět zakryjte utěrkou a nechte stát na lince.
- Po 3–4 dnech nastává vhodný okamžik, abyste si odebrali jednu lžíci kvasu, dali ji do nové sklenice a kvas nakrmili – ke lžíci kvasu přidejte opět 50 g vody a 50 g mouky, zamíchejte a nechte fermentovat. Mladý kvas je slabý, tedy první týdny z něj nic kloudného neupečete. Ale vše má svůj čas. Zbylý kvas po odebrání dané lžíce vyhoďte.
- Následujících deset dnů vždy odeberte lžíci kvasu a přidejte stejný poměr vody a mouky (50 g). Takto je potřeba pokračovat každých 12 hodin, dokud kvas nezesílí. Silný kvas má bublinky po celé své ploše, voní po chlebu a přes noc dokáže zdvojnásobit svůj objem (záleží i na teplotě ve vaší domácnosti).
- TIP1: Důležité je používat vždy čisté pomůcky i sklenice, aby kvas nezačal plesnivět.
- TIP2: Kvasu dopřejte čas – může vypadat, že nekvasí. Mějte s ním trpělivost, začne být aktivní.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Kvas je živý organismus a každý se chová jinak, protože v každé domácnosti jsou jiné podmínky – teplota, bakterie, typ vody, druh mouky. Pokud se vám s kvasem nedaří, nevzdávejte to. Časem budete péct nádherně nadýchané chleby s křupavou kůrkou.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jaký je rozdíl mezi kvasnicemi a kváskem? Společnou mají pouze základní funkci
Anna a Kamila sekly s prací v korporátu a zdravotnictví a začaly péct chleba. Dnes se na jejich krkonošské bochníky stojí fronty
Pečeme s Ivou: Jak snadno a efektivně založit domácí žitný kvásek na pečení chleba? Tento návod je praktický a zvládne jej každý
Komentáře