Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bříza má léčivé listy, které využijeme v domácí lékárně i v kosmetice
Zdroj: Pixabay, Peggychoucair

Bříza jako známý štíhlý strom s bělavou kůrou je oblíbenou součástí smíšených nebo listnatých hájků a lesíků. Je velmi užitečná a odolná. Naše babičky uměly její léčivou sílu skvěle využít.

Z břízy můžeme po vzoru předků zužitkovat dřevo, kůru, mízu, listy i měkké ohebné větvičky. Měkké březové dřevo lze využít na nábytek, bytové doplňky nebo také na stavbu lodí. Na kůru se dřív psalo a může sloužit jako přírodní podpalovač. Bříza totiž hoří i za mokra.

Jak je bříza užitečná 

Nejvíce silice je v pupenech. V severských zemích (u nás je zakázáno stromy navrtávat a mízu odebírat) se z mízy vyrábí sirupy, víno a ocet, také kosmetické přípravky. Z větví naši předci vyráběli skvělá košťata, a i v současnosti se malá březová košťátka používají v saunách jako masážní prvek. Nejčastěji zpracováváme listy.

Jak zpracovat březové listí

Listy obsahují saponiny, silice, třísloviny, flavonoidy a dokonce vitamíny. Sdrháváme je šetrně rukou zjara, dokud jsou ještě lepkavé po vyrašení. Snadno se suší.

Jak pomáhá léčit čaj z břízy

Polévkovou lžíci sušených listů zalijeme šálkem vroucí vody. Nálev z listů se používá podle lidové moudrosti jako čaj k zmírnění příznaků revmatických bolestí a dny, má i dezinfekční a diuretické účinkyUrychluje látkovou výměnu, vylučování moči a potu.

Bříza pomáhá i zevně v koupelích

50 g suchých listů zalijeme 1/2 l vroucí vody a necháme 1/4 hodiny louhovat. V koupelích a nálevech k oplachování čistí pleť a má regenerativní účinky na pokožku.

Další tipy a triky