Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak využít lák z kvašených okurek? Výborně ochutí fazolovou omáčku nebo koprovou polévku
Zdroj: Pixabay, congerdesign

Dojedli jste sklenici kvašených okurek a zůstal vám už jenom lák? Stejně jako kvašené okurky obsahuje užitečná probiotika a bylo by ho škoda ho jen vylít. Dá se jednoduše využít a nic nemusí přijít nazmar. Dokonce ho můžeme uložit na později.

Pokud patříte mezi příznivce kvašených okurek a další kvašené zeleniny, nejspíš oceníte i chuť láku. Můžete ho ochutnávat "jen tak" přímo, ale pokud máte rádi např. koprovou polévku nebo omáčku, vyzkoušejte do nich trochu láku přidat. Chuť bude výborná.

Využití láku z kvašených okurek

Lákem můžete obohatit jídla, která byste běžně okyselili jiným způsobem. Přidejte ho např. do čočky nakyselo, do omáčky ze zelených fazolek nebo dejte trochu do bramborového salátu či pomazánky. Pokud na tuto chuť nejste zvyklí, přidávejte opatrně. Lák je slaný, proto jídla, do kterých ho přilijete, solte jen opatrně. Podobně jako lák z kvašených okurek lze používat i nálev z okurek sterilovaných v octovém nálevu. Jenže na zdravotní benefity láku z kvašáků octový nálev nemá.
Pokud nestihnete lák z kvašených okurek brzy spotřebovat, můžete si ho jednoduše zmrazit v plastových nádobkách (např. v kelímkách od jogurtu) a po zmrznutí ho přendat do mikrotenových sáčků. Když dáme kelímky na chvilku pod tekoucí vodu, půjde zmrzlý lák lehce vyklepnout. Z mrazničky ho odebíráme podle potřeby a používáme na okyselení polévek a omáček.

Na závěr pro vás máme recept na výrobu domácích kvašených okurek. Tato jednoduchá dobrota patří k tomu nejlepšímu, co si můžeme připravit z přebytků okurek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky