Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Kysané zelí je velkou lahůdkou - mnozí z nás je považují za tu nejchutnější syrovou zeleninu, kterou znají. Když se podaří, tak má říz a příjemnou křupavost, svěžest a vyladěnou chuť. Hodí se ke konzumaci zasyrova, ale je skvělé i po tepelné úpravě. Poradíme, jak kvašené zelí chránit před plísní.

Kvašení je jednoduchou konzervační metodou, kvašené zelí je považováno nejen za chutný produkt, ale také za  něco, co velmi prospívá našemu zdraví. Kvašené zelí si můžeme běžně koupit, ale jak už tomu bývá, nic se nevyrovná tomu doma připravenému. Ke kvašení se hodí pevné zimní odrůdy zelí, které obsahují vyšší podíl cukrů a po vykvašení jsou trvanlivé. Na kvašené zelí existuje mnoho oblíbených receptů, liší se však hlavně přidanými surovinami. Držte se vždy osvědčeného receptu a neubírejte ani nepřidávejte předepsané množství soli. Výslednou chuť si můžete upravit tak trochu podle "svého", ale za zmínku stojí např. přidání křenu, který má pozitivní vliv nejen na chuť, ale i na trvanlivost zelí.

Jak zabránit plísni u kvašeného zelí

Máme pro vás několik tipů, které pomohou uchovat vaše zelí v pořádku a bez kažení nebo vzniku plísně.

  1. Zelí v sudu musí být dobře upěchované, neměly by v něm být žádné vzduchové bubliny, na to je potřeba dát velký pozor a pěchovat zelí opravdu důkladně.
  2. Po řádném vykvašení v teplém prostředí zelí přemístěte do chladna. Skladovací prostor by měl být suchý a vzdušný.
  3. K zelí se nesmí nic dostávat z okolí, což znamená, že v žlábku kvasné nádoby musí být stále voda. Vždy ji před přidáním převařte a nechte vychladnout.
  4. Zelí nesmí být nikdy na suchu - jeho povrch musí být ponořený. Pokud je zelné šťávy v sudu (nebo v jiné kvasné nádobě) málo, doplňte dostatečné množství převařené slané vody. Před doléváním ji nechte vychladnout.
  5. Zelí musí být vždy zatížené, nesmí volně "plavat". K zatížení využijte buď pomůcky, které se dají koupit nebo jednoduše použijte perfektně čistý kámen nebo jiné vhodné závaží např. šroubovací skleničku plnou vody. Ovšem závaží musí přitlačit celý povrch zelí, k tomu vám pomůže pokrýt povrch čistým plátýnkem, na které můžete dát třeba prkýnko nebo talířek, na ně položte teprve závaží. A pamatujte - všechno zelí musí být schované.
  6. Rizikové jsou chvíle, když si jdete pro další dávku zelí. Nestačí jen zelí odebrat a pak vše vrátit na své místo. To je málo. Musíte vše, co zelí zakrývá, dobře umýt, případně i vyměnit za čisté.
Následující videorecept vás provede jednoduchou metodou konzervace zelí a když si dáte pozor na výše uvedené rady, můžete se těšit na báječnou dobrotu vlastní výroby, která vám vydrží až do jara.
Máte ještě další osvědčené rady, které vám při nakládání zelí dobře "fungují"? Napište nám je, budeme rádi.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky