Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak zachránit připálené maso z trouby nebo hrnce? Poradíme, jak postupovat
Zdroj: Pixabay-Manfredrichter

Maso připálené až dočerna je nejen nevzhledné, ale hlavně zdraví škodlivé. Když se to stane, máme chuť ho celé vyhodit, ale vzhledem k pořizovací ceně možná raději přemýšlíte, jak ho zachránit.

Jak zachránit připálené maso

Doporučujeme využívat časovač a péct maso při mírnější teplotě, v případě vyšší teploty neodcházet od trouby nebo grilu, a pokrm hlídat. Někdy nás ale neodkladné povinnosti odvolají a na nepovedené jídlo je zaděláno. Pokud je maso opravdu připálené, raději ho hned vyhoďte, i když je vám to líto. Ale jestli se maso jen začalo chytat ke dnu nebo nahoře tmavnout a neobjevila se zatím pachuť připáleniny, ještě je čas na nápravu. 
  • Přichycené maso přendáme do čistého pekáče nebo kastrolu.
  • Pokud jsme maso pekli na nějakém základu (cibule, zelenina, houby, slanina apod.), připravíme základ znovu.
  • Je-li třeba, z masa odkrojíme nejvíce přichycené části. Zbývající část podlijeme. 
  • Naše babičky doporučovaly k masu přidat na 10 minut krajíc chleba, kolečka mrkve nebo brambory, aby se vstřebala případná mírná pachuť.
  • Pokud váháte a chuť jídla se vám nezdá, raději ho vyhoďte, stejně byste si nepochutnali. Ale když myslíte, že už je vše v pořádku, maso dopečte nebo doduste.

Pečení

Dobrá trouba je polovinou kulinářského úspěchu, když se rozhodnete pro pečení. Dobře upečená kachna, chléb nebo třeba i čaj na velkém pekáči poskytují lahodné zásoby na dlouhou dobu. Na pekáč se…

Co se zbytky spáleného masa

Hodně spálené kousky musíme vyhodit, jsou zdravotně závadné a nemá smysl něco zachraňovat. Pokud vám ale některé pěkné kousky zůstaly, jenže už by nestačily na celé jídlo, můžete z nich připravit alespoň pomazánku. Připravit a ochutit se dá podobně jako škvarková pomazánka z našeho videa.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky