Jak zalévat rajčata. 10 tipů pro skvělou úrodu oblíbené zeleniny
Rajčata mají velkou oblibu mezi zahrádkáři, protože na malé ploše poskytnou bohatou úrodu velmi chutných plodů, které mají v kuchyni bohaté uplatnění. Vybereme si odrůdy, které nám nejvíce vyhovují. Výběr je velký a možností je mnoho. Poradíme, jak rajčata zalévat, aby přinášely dobrý užitek.
Rajčata mají vyšší nároky na půdu - stejně jako další plodová zelenina potřebují dostatek výživy. Náročná jsou také na teplotu, proto je do volné půdy vysazujeme teprve když pomine nebezpečí ranních mrazíků (obvykle v druhé polovině května). A v neposlední řadě rajčata potřebují také dostatek pravidelné vláhy. Když nároky rajčat splníme, můžeme se těšit na bohatou úrodu krásných a chutných plodů.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak rajčata zalévat
Máme pro vás několik tipů, které by se mohly hodit především začátečníkům:
- Dostatek vláhy rajčata potřebují bezprostředně po výsadbě, aby se rostliny dobře ujmuly a zakořenily. Rajčata raději nevysazujeme při příliš horkém počasí, aby se vláha rychle neodpařovala.
- Poté zálivku snížíme, protože v další fázi nám jde o to, aby rajčata vytvořila co nejkvalitnější kořenový systém. To se podaří, když se budou muset trochu snažit z půdy získat vláhu.
- V době květu a tvorby plodů je zálivka pro rajčata velmi důležitá, a to zvlášť při suchém a teplém počasí. Než je zalévat každý den trochu, raději je zalijeme jednou za dva až tři dny důkladně.
- Co je především při zálivce důležité? Zalévat rostliny ke kořenům a zbytečně nepolévat listy (s výjimkou různých léčivých zálivek), ani ty spodní. Je to prevence houbových chorob, ke kterým jsou rajčata náchylná. Žloutnoucí spodní listy raději odstraníme.
- K zálivce je nejvhodnější dešťová voda, případně alespoň voda odstátá. Příliš studená voda je nevhodná. Zaléváme obvykle včas ráno. Polední zálivka se rychle odpaří, proto není příliš vhodná.
- Rajčata, která pěstujeme v nádobách nebo pytlích, je potřeba zalévat častěji, obvykle každý den, protože se vláha rychle odpařuje.
- Pravidelnou zálivku ke kořenům potřebují také rajčata pěstovaná ve fóliovníku nebo skleníku. Porost by ale rozhodně neměl být přemokřený. Mezi zálivkami by měla zemina oschnout.
- Potřebu zálivky snižuje zamulčování rostlin (např. slámou). Vláha se pak tak rychle neodpařuje.
- Při deštivém a teplém počasí mohou začít plody rajčat praskat. V takovém případě je co nejdříve spotřebujeme, jinak se v prasklinách plodů často začnou objevovat houbové choroby.
- Nepřeháníme to se zaléváním v době dozrávání plodů, aby rajčata nebyla příliš vodnatá.
Komentáře